Κυπελλούχος Ρωσίας η Λοκομοτίβ Μόσχας

Η Λοκομοτίβ Μόσχας επικράτησε με 1-0 της Ουράλ για δεύτερη φορά σε τελικό κυπέλλου (σ.σ. 2-0 το 2017) και κατεκτησε το τρόπαιο για 8η φορά στην ιστορία της, προσπερνώντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με επτά. Έτσι, έγινε πολυνίκης του θεσμού στη Ρωσία.

Η Ουράλ δε μπόρεσε να διώξει από πάνω της το ”φάντασμα” των ”Μοσχοβιτών” και είδε την ομάδα του Γιούρι Σεμίν για δεύτερη φορά μέσα σε τρία χρόνια να της στερεί το πρώτο κύπελλο της ιστορίας της. Οι παίκτες του Ρώσου κόουτς μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, κυριάρχησαν και έπειτα απο τρεις κλασικές ευκαιρίες, έφτασαν στο γκολ με κεφαλιά του Ντμίτρι Μπαρίνοβ από κόρνερ στο 27′. Μετά το γκολ η Λοκομοτίβ συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο που θα έκανε το έργο της ευκολότερο, χωρίς όμως να το καταφέρει.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ουράλ ισορρόπησε, κράτησε μπάλα στα πόδια της και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 54′ και το 60′ για να ισοφαρίσει και να ξαναμπεί στον αγώνα. Κάπου εκεί τα ψυχικά αποθέματα των τυπικά φιλοξενούμενων ”στέρεψαν” και δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Γκιγιέρμε. Οι πρωταθλητές ”απάντησαν” στις ευκαιρίες για να βάλουν πρόωρο τέλος στα όνειρα της Ουράλ, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό λάκτισμα.

Η λήξη βρήκε τη Λοκομοτίβ Μόσχας να πανηγυρίζει εγχώριο τίτλο για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, έπειτα από το κύπελλο του 2017 και το πρωτάθλημα του 2018, αποδεικνύοντας ότι έχει επιστρέψει για τα καλά στην ελίτ του ρωσικού ποδοσφαίρου. Μάλιστα, οκτώ από τις εννιά φορές που η εν λόγω ομάδα φτάνει στον τελικό του Κυπέλλου, το κατακτάει κιόλας, έχοντας μόλις μία απώλεια!