Με ήρωα τον Ναμπί στην Super League, ο ΟΦΗ

Μπροστά σε περισσότερο από 6000 κόσμο που βρέθηκε στο Γεντί Κουλέ πραγματοποιήθηκε ο 2ο αγώνας μπαράζ ανάμεσα σε ΟΦΗ και Πλατανιά στη ρεβάνς του 0-0 των Χανίων.

Ο Χάιμε Βέρα παρέταξε την ομάδα του με το αγαπημένο του 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Στρέζος. Πλάγια μπακ οι Κοροβέσης, Μπράουν, στα στόπερ οι Νάστος, Παπάζογλου. Αμυντικά χαφ οι Μεγιάδο, Σακόρ με τον Νέιρα μπροστά τους. Στα εξτρέμ ο Βαζ με τον Φερέιρα και στην κορυφή ο Σασί. Ο Γιάννης Τάτσης παρέταξε τον Πλατανιά με σύστημα 3-6-1. Στο τέρμα ήταν ο Γκοτς. Η τριάδα της άμυνας αποτελούνταν από Τσαμούρη, Kόρτσαμ και Ρουσσάκης. Δεξί μπακ-χαφ ήταν ο Ουές, αριστερό ο Ποζατζίδης. Κεντρικά χαφ οι Μποσέτι, Καραγκούνης. Επιτελικοί οι Νίλι, Παπανικολάου και στην κορυφή ο Μπιανκόνι.

Με χρυσό σκόρερ τον Αντίλ Ναμπί στο 90+6′  που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς κι έκανε το 3-2, ο ΟΦΗ πανηγυρίζει την παραμονή του στην κατηγορία. Νωρίτερα, στο 10′ ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί με πέναλτι του Νέιρα, ενώ ο Πλατανιάς είχε ισοφαρίσει στο 41′ με τον Τσαμούρη. Ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 68′ με τον Γιακουμάκη, ο Πλατανιάς ισοφάρισε με τον Παπανικολάου στο 92′ αλλά ο Νέιρα είχε άλλη γνώμη και έσωσε την παραμονή για τον ΟΦΗ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α’ Ημίχρονο:

Μόλις στο 9ο λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι, αφού ο Ποζατζίδης (κιτρινίστηκε) στο μαρκάρισμα που έκανε στον Σάσι φάνηκε να βρίσκει την μπάλα. Ο Νέιρα εκτέλεσε στο κέντρο του τέρματος κι έκανε το 1-0, νικώντας τον Γκοτς. Στο 15′ ο ΟΦΗ πέτυχε και 2ο γκολ όμως ο Σάσι ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν καταμετρήθηκε.

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πλατανιάς έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ωραίο μονοκόμματο σουτ του Τσαμούρη μέσα από την περιοχή, αφού ο Νέιρα δεν κατάφερε να απομακρύνει το κόρνερ του Νίλι. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ρευστό 1-1.

Β’ Ημίχρονο:

Με μία αλλαγή ξεκίνησε το 2ο μέρος αφού ο Σάσι έδωσε τη θέση του στον Γιακουμάκη.

Δυνατά μπήκε ο ΟΦΗ στην δεύτερο ημίχρονο και απείλησε με σουτ του Βαζ που πέρασε έξω.

Στο 55΄ο Πλατανιάς απείλησε την εστία του Σωτηριου όμως το σουτ του Νίλι πέρασε ψηλά έξω. Ο Βέρα στο 59′ προχώρησε σε δύο αλλαγές βγάζοντας εκτός τους αρνητικούς Φερέιρα και Σακόρ και έβαλε τους Ντίνα, Ναμπί. Στο 60΄Ο Πλατανιάς απείλησε εκ νέου με ωραίο σουτ του Νίλι που πέρασε λίγο έξω.

Στο 68′ ο Νάστος πέτυχε γκολ για τον ΟΦΗ όμως ήταν εκτεθιμένος και το γκολ ακυρώθηκε από τον Κομίνη.Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα όταν το γέμισμα του Νέιρα εκμεταλλεύτηκε ο Γιακουμάκης που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης στον ΟΦΗ.

Ωστόσο, ο σκόρερ του Ομίλου στον πανηγυρισμό του έβγαλε τη φανέλα και δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο 72′ ο Μπιανκόνι έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Σωτηρίου.

Ο Λουκίνας πέρασε στη θέση του Ποζατζίδη στο 73′ προκειμένου ο Πλατανιάς να γίνει πιο επικίνδυνος αφού είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 75′ και ο Πλατανιάς έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Μπιανκόνι έκανε φάουλ στον Κοροβέση, στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε και έσπρωξε τον Παπάζογλου, με τον Κομίνη να του δείχνει τη 2η κίτρινη – κόκκινη.

Στο 81′ ο Λουκίνας, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

Ο δραστήριος Παπανικολάου έδωσε στον Πλατανιά το γκολ που ήθελε στο 92′ με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής.

Στο 96′ ο ΟΦΗ σε ένα δραματικό φινάλε παρέμεινε στην κατηγορία με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Νέιρα στο 96′.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ.

-Ιδανικές ήταν οι καιρικές συνθήκες στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” αφού είχε 23 βαθμούς κελσίου, 78% υγρασία, ενώ οι άνεμοι έπνεαν με 3 μποφόρ.

-Μπορεί το Γεντί Κουλέ να μην ήταν sold out όπως στο τελευταίο εντός έδρας ματς του πρωταθλήματος, όμως η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 6000 οπαδοί του ΟΦΗ ήταν εκπληκτική.

– Οι γηπεδούχοι φορούσαν λευκή φανέλα και λευκό σορτσάκι, ενω οι παίκτες του Πλατανιά φορούσαν την κόκκινη στολή.

– Σε τέλεια κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Γεντί Κουλέ. – Οι Κοροβέσης, Σωτηρίου και Γιακουμάκης αντιμετώπισαν και σήμερα την πρώην ομάδα τους αφού και οι δύο έχουν αγωνιστεί στον Πλατανιά. – Κάρτες πήραν οι Ποζατζίδης, Ουές, Μπιανκόνι (2) για τον Πλατανιά και Μεγιάδο, Γιακουμάκης(2), Νάστος,

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (58’ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (58’ Ντίνας), Σασί (46’ Γιακουμάκης)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκολζ, Ουές, Ρουσσάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Ποζατζίδης (73’ Λουκίνας), Μποσέτι (88’ Γκατσολάρι), Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.