Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Βαλένθια

Με δύο γκολ στο 94′ και στο 98′ η Βαλένθια νίκησε τη Θέλτα και ανέβηκε στην 12η θέση.

Στο Μεστάγια η Βαλένθια αντιμετώπισε τη Θέλτα για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε μια δύσκολη νίκη με 2-0.

Το παιχνίδι ήταν αντικειμενικά κακό χωρίς καθαρές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, η μόνη σημαντική στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν το ορθά ακυρωθέν γκολ του Βας στο 24ο λεπτό.

Την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο ημίχρονο με την Βαλένθια να έχει την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο οι νυχτερίδες παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που αποκόμισαν ύστερα από την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Μπλάνκο στο 64′, δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Βιγιάρ.

Παρόλα αυτά η Βαλένθια βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα της Θέλτα με τον Βαγιέχο που δέχτηκε την πάσα από τον Λι εκεί που ήταν ολομόναχος και πλάσαρε ιδανικά σκοράροντας στο 94′. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Γκαμέιρο στο 98′ με ωραίο τελείωμα και έδωσε τη νίκη στις “νυχτερίδες”

Κίτρινες: Λι 55′, Γκαγιά 62′ – Νολίτο 14′, Μίνα 31′, Τάπια 53′

Κόκκινες: Μπλάνκο 64′

Βαλένθια: Ruben Blanco, Hugo Mallo, Nestor Araujo, Jeison Murillo, Aaron Martin, Augusto Solari, Denis Suarez, Renato Tapia, Nolito, Santi Mina, Facundo Ferreyra

Θέλτα: Jasper Cillessen, Thierry Correia, Gabriel Paulista, Hugo Guillamon, Jose Luis Gaya, Daniel Wass, Uros Racic, Carlos Soler, Alex Blanco, Kang In Lee, Maxi Gomez