Serie A: Τα βρήκαν «σκούρα» Λάτσιο και Ουντινέζε

Οι μαχητικές Μπενεβέντο και Κροτόνε έκοψαν βαθμούς, αποσπώντας ισοπαλίες κόντρα σε Λάτσιο και Ουντινέζε αντίστοιχα.

Στα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Serie A, η Μπενεβέντο κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το 1-1 κόντρα στην Λάτσιο. Ενώ θετικό αποτέλεσμα πήρε και η ουραγός Κροτόνε, στην έδρα της Ουντινέζε μετά το 0-0.

Στον Στάντιο «Τσίρο Βιγκόριτο» η Λάτσιο τα βρήκα σκούρα, απέναντι σε μια μαχητική Μπενεβέντο. Οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια τους Λατσιάλι και κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Ένα παιχνίδι με ένταση και αποβολή στο φινάλε, δύο γκολ, αλλά όχι τρελό ρυθμό, με τους «αετούς της Ρώμης» να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Το τέρμα που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ιντζάγκι έδωσε ο συνήθεις σκόρερ της Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε, στο 25ο λεπτό. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο, από τον Σιαταρέλα που με σουτ, ισοφάριση στο 45ο λεπτό. Ο σκόρερ της Μπενεβέντο μάλιστα αποβλήθηκε στο φινάλε (90+3′), με την ομάδα του να τελειώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Κροτόνε πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Ουντινέζε, μετά τη λευκή ισοπαλία, στο «Dacia Arena». Η νεοφώτιστη Κροτόνε έδωσε συνέχεια στην πολύ σημαντική νίκη το Σαββατοκύριακο, κόντρα στην Σπέτσια, στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Η Ουντινέζε βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας, έχοντας 14 πόντους. Από την άλλη μεριά η Κροτόνε παραμένει στον πάτο του πίνακα, φτάνοντας τους 6 πόντους.