Λύγισε στο τέλος τον Ατρόμητο η ΑΕΚ

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα από την ΑΕΚ με 0-1 στο Περιστέρι, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Κακό παιχνίδι σε θέαμα και από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να καταφέρνει στο 85′ με το γκολ του Αλμπάνη να παίρνει το τρίποντο.

Με αυτη τη νίκη η Ένωση ανεβάζει την διαφορά της στο +4 αφήνοντας τον Ατρόμητο στην 4η θέση.

Ο Ατρόμητος είχε την πρώτη τελική στην εστία της ΑΕΚ μόλις στο 4’ με τον Μανούσο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Μπάρκα με μακρινό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

Στο 7’ ο Μπακασέτας έστρωσε στον Κλωναρίδη, αυτός πέρασε από αριστερά πλάσαρε, αλλά ο Θεοδωράκης, απομάκρυνε την μπάλα και το κίνδυνο από την εστία του.

Ο Κλωναρίδης απείλησε ξανά για την Ένωση στο 17’, ο Μπογιέ άφησε στον Πόνσε εκείνος έστρωσε στον Κλωναρίδη και ο δεύτερος επιχείρησε το δυνατό σουτ χωρίς να εφοδιάζει τον Θεοδωράκη που έδιωξε με το σώμα.

Στο 33’ ο Ατρόμητος βρέθηκε πολύ κοντά να ανοίξει το σκορ, ο Χατζηισαΐας πέρασε στον Κουλούρη, ο οποίος μετά το λάθος του Τσοσιτς βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον νίκησε και κράτησε το μηδέν.

Ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους στο 44’ ο Κουλούρης, μετά την σέντρα του Μανούσου, επιχείρησε ένα εντυπωσιακό εναέριο σουτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Κουλούρη. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Στο 57’ ο Κουλούρης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο τερματοφύλακας της Ένωσης όμως έπεσε και μπλόκαρε εύκολα.

Η ωραία σέντρα-σουτ του Κλωναρίδη στο 60’ κατέληξε στον Λοβάγια, όμως ο Κροάτης δεν κατάφερε να μπει στην φάση με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει.

Στο 78’ η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να άνοιξει το σκορ με τον Τσοσιτς, ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ από τα αριστερά, ο Θεοδωράκης την έχασε μέσα από τα χέρια του, η μπάλα στρώθηκε στον Τσόσιτς που σούταρε πάνω στον Χατζηϊσαϊα και ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου βγήκε και μπλόκαρε.

«Χρυσή αλλαγή» για την ΑΕΚ αποδείχτηκε ο Χρήστος Αλπμάνης, αφού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 85’ άνοιξε το σκορ για το 0-1 της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου βρήκε τον Αλμπάνη, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Θεοδωράκη για το τελικό 0-1.

Ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά προσπαθούσε να βγει στην αντεπίθεση χωρίς όμως να καταφέρει αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Σκορερ: 85’ Αλμπάνης

Κίτρινες: 55’ Μάντσον, / 68’ Μπακασέτας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης Χατζηισαΐας, Σάκιτς, Μάντσον(81’ Νάτσος), Ούμπιδες(62’ Μπουσούλατζιτς), Καρασαλίδης, Ενσικουλού, Κουλούρης, Μανούσος(67’ Ουάρντα)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς(82’ Αλμπάνης), Αλέφ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Μπογέ(74’ Γαλανόπουλος), Πόνσε(35’ Λιβάγια)

Διαιτητής: Σρνταν Γιοβάνοβιτς