Γλίτωσε το κάζο η Λίβερπουλ

Ακόμη μία αγχωτική νίκη με διαφορά ενός τέρματος(1-2) πέτυχαν οι “Κόκκινοι” του Γιούργκεν Κλοπ στην έδρα της ουραγού Φούλαμ, στην προσπάθεια τους να ξανακαταλάβουν την πρώτη θέση του πρωταθλήματος από τους “Πολίτες”.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο σκορ με μία ωραία επιθετική συνεργασία των Μανέ και Φιρμίνο. Οι δυό τους έπαιξαν το ένα-δύο με τον πρώτο να χρίζεται σκόρερ με ένα δυνατό πλασέ στο 26′.

Παρά την πληθώρα ευκαιριών που είχαν οι φιλοξενούμενοι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στην ισοφάριση στο 74′. Ένας πρώην κόκκινος ο Ράιαν Μπάμπελ εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο σφάλμα/γύρισμα του Φαν Ντάικ προς τον Άλισον κι έστειλε άνετα την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Το κάζο της ισοπαλίας εντέλει απέφευγαν οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζέιμς Μίλνερ επτά λεπτά αργότερα(74′).

Με έναν αγώνα περισσότερο πλέον η Λίβερπουλ είναι πρώτη στο +2 από την Μάντσεστερ Σίτι ενώ η Φούλαμ προτελευταία με 17 και πλέον έχει συμβιβαστεί πως του χρόνου θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ.