Λυών- Λιλ: Με ανατροπή η Λιλ και επιστροφή στην κορυφή

Η Λιλ αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, έκανε μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τη Λυών, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή.

Για την 34η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ κάνοντας μεγάλη ανατροπή, επικράτησε στην έδρα της Λυών με 2-3 και είναι πλέον στη 1η θέση, έχοντας μαζέψει 73 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 4η θέση με 67 βαθμούς.

Σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιλμάζ στο 45+1′, 85′ και ο Ντέιβιντ στο 60′. Τα γκολ της Λυών πέτυχαν ο Σλιμανί στο 20′ και ο Φόντε με αυτογκόλ στο 35ο λεπτό του αγώνα.

Η Λυών ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προειδοποίησε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σλιμανί έγινε αποδέκτης μια πολύ καλής μπαλιάς στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό και κατέληξε άουτ.

Στο 21′, ο Κακουέρε τροφοδότησε ξανά τον αφύλαχτο Σλιμανί μέσα στην περιοχή, σαν επανάληψη της προηγούμενης φάση, όμως αυτή τη φορά ο φορ της Λυών θα σκοράρει για το 1-0 της ομάδας του.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 35ο λεπτό έπειτα από μια εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Φόντε, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και η Λυών διπλασίασε το προβάδισμά της, 2-0. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 45+1′, ο Γιλμάζ με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα 24 μέτρα, σκόραρε και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιλ προειδοποίησε στο 59′ με τον Αντρέ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, μετά από μια καλή σέντρα, αλλά την προσπάθειά του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λόπες. Στο 60ο λεπτό του παιχνιδιού όμως, έπειτα από ένα τραγικό λάθος της άμυνας, ο Ντέιβιντ έγινε αποδέκτης, βρήκε τετ-α-τετ και νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για την ισοφάριση σε 2-2. Στο 67′, ο Μέντες πραγματοποίησε ένα σουτ από καλό σημείο, αλλά ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Στο 71′ ο Ντέιβιντ πήρε ξανά την μπάλα από ασυνεννοησία στην άμυνα, όμως αυτή τη φορά, το τελείωμα δεν ήταν καλό και μπλόκαρε εύκολα ο Λόπες. Εκεί που φαινόταν ότι το ματς θα έληγε ισοπαλία, στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιαζίτσι έβγαλε τον Γιλμάζ απέναντι στον Λόπες και με μια λόμπα τον νίκησε για το 2-3 της Λιλ, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 43′ Αντρέ, 86′ Γιλμάζ, 90+2′ Γιαζίτσι

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Μπαρντ, Ντε Σίλιο, Μαρσέλο, Ντιμπουά (79′ Μπενλαμρί), Κακουέρε (79′ Αουάρ), Μέντες, Πακέτα (64′ Μπρούνο), Ντεπάι, Εκαμπί (73′ Καντεγουέρε), Σλιμανί (73′ Κορνέτ).

Λιλ (Γκαλτιέ): Μενιάν, Τσελίκ, Μπράνταριτς (46′ Μανταβά), Φόντε, Μπότμαν, Ικονέ (73′ Λουίζ Αραούχο), Αντρέ (62′ Μπάμπα), Σουμαρέ, Σάντσες (74′ Χέκα), Γιλμάζ, Ντέιβιντ (79′ Γιαζίτσι).