Serie A: Σαρωτική η Αταλάντα, διέλυσε τη Μπολόνια

Η Αταλάντα ήταν σκέτη μαγεία απέναντι στην Μπολόνια, έχοντας άνετο και εντυπωσιακό βράδυ.

Η Αταλάντα ήταν καταπληκτική κόντρα στην Μπολόνια, την οποία και φιλοδώρησε με πέντε τέρματα (5-0) στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι μπεργκαμάσκι απέκτησαν μαξιλαράκι ασφαλείας από το πρώτο 45λεπτο όταν και προηγήθηκαν 2-0 με τους Μαλινόφσκι και Μουριέλ (πέναλτι), για να έρθει στο 49′ η αποβολή του Σούτεν να κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους παίκτες του Μιχάιλοβιτς.

Και αυτό γιατί η ομάδα του Γκασπερίνι δεν έδειξε οίκτο και συνέτριψε με 5-0 τους ροσομπλού, με τους Φρόιλερ, Σαπάτα και Μίραντσουκ να προσθέτουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ και να υπογράφουν την έκτη νίκη στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος για τους μπεργκαμάσκι που τους έστειλε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι (71′ Καλντάρα), Ρομέρο, Τζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρον, Φρόιλερ (61′ Πεσίνα), Μάεχλε, Μαλινόφσκι (71′ Ίλιτσιτς), Μουριέλ (61′ Μίραντσουκ), Σαπάτα (77′ Λάμερς)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντανίλο, Αντόφ, Σουμαορό, Ντε Σιλβέστρι (55′ Βινιάτο), Σούτεν, Σβάνμπεργκ (63′ Εμπαγέ), Σκοβ Όλσεν (72′ Ορσολίνι), Σοριάνο (56′ Μπάλντουρσον), Μπάροου (72′ Πόλι), Παλάσιο