Λυών-Παρί Σεν Ζερμέν: Ο Κέχρερ έσωσε τον βαθμό για τους Παριζιάνους

Η Παρί Σεν Ζερμέν των πολλών απουσιών πήρε την ισοπαλία με αντίπαλο τη Λυών.

Για την 20η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Groupama stadium, με το τελικό σκορ να αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Η Λυών πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με δράστη τον Λούκας Πακέτα. Πιο συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Βραζιλιάνος δέχτηκε την μακρυνή μπαλιά από τον συμπατριώτη του Γκιμαράες και έκανε το κοντρόλ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Νάβας.

Στη συνέχεια η Παρί Σεν Ζερμέν προσπάθησε και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Εμπαπέ. Αρχικά, ο Λόπες είπε “όχι” στον Γάλλο στο 38′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Παρί σημάδεψε το δοκάρι από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο μέρος, η Λυών ήταν πιο επιθετική και απείλησε τον Νάβας σε τρεις περιπτώσεις. Στο 51ο λεπτό ο Έμερσον βρέθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε λίγο έξω από το δοκάρι του Νάβας, στο 59′ ο Κοσταρικανός έβγαλε το τετ α τετ του Ντεμπελέ και στο 74′ ο Τσέρκι από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Παρόλα αυτά, η Παρί βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 76ο λεπτό με τον Κέχρερ που πήρε την μπάλα από τον Μίσι και με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

Σκόρερ: 8′ Πακέτα – 76′ Κέχρερ

Κάρτες: 84′ Έμερσον, 90′ Μπόατενγκ – 43′ Βεράτι, 59′ Ντάγκμπα

Λυών (Μπος): Λόπες, Ντα Σίλβα, Μπόατενγκ, Λουκεμπά, Ντεμπουά, Γκιμαράες(92′ Γκούστο), Κακερέ, Έμερσον, Πακετά(70′ Τσέρκι), Αουάρ, Ντεμπελέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποκετίνο): Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Ντάγκμπα (69′ Κέχρερ), Μέντες, Βεράτι, Παρέδες (69′ Σίμονς), Ερέρα (69′ Μίσι), Εμπαπέ, Ικάρντι, Βαϊνάλντουμ (83′ Ντίνα)