Λύτρωση στο 90′ για την Λίβερπουλ!

Ζωντανή στην μάχη της κατάκτησης του τίτλου παρέμεινε η Λίβερπουλ όπου πήρε μία αγχωτική και συνάμα δύσκολη νίκη(2-1) στην έδρα της με αντίπαλο την Τότεναμ. Το νικητήριο τέρμα ήρθε στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης με αυτογκόλ!

Οι “ρεντς” άνοιξαν το σκορ στο 16′. Ο Ρόμπερτσον έβγαλε μία φαλτσαριστή σέντρα προς τον αμαρκάριστο Φιρμίνο με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να την στέλνει στα δίχτυα της εστίας του Γιορίς με σκαστή κεφαλιά.

Ο Μόουρα ήταν αυτός που έφερε την αναμέτρηση στα ίσια σε μία υποδειγματική επιθετική συνεργασία των “πετεινών” στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πίεζαν και για ένα δεύτερο τέρμα καθώς είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ δίχως όμως να καταφέρνουν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε τέρμα.

Αντίθετα με την Λίβερπουλ όπου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης λυτρώθηκε με αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ(90′). Οι “κόκκινοι” είχαν γεμίσει την αντίπαλοι περιοχή και ο Φιρμίνο σε μία σέντρα έκανε το παράλληλο γύρισμα προς την εστία με τον Βέλγο κεντρικό αμυντικό να παρεμβάλλεται και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Τσέλσι πήρε μία αγχωτική νίκη με ανατροπή στο σκορ(1-2) μέσα στην Ουαλία στην έδρα της Κάρντιφ, κι έτσι διατήρησε τις ελπίδες της για να μπει στην τετράδα.

Το σκορ άνοιξε στο 46′ ο Καμαράσα με ένα φανταστικό πλασέ από το ύψος της περιοχής. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όμως τα λιοντάρια βρυχήθηκαν. Πέτυχαν την ανατροπή με δύο κεφαλιές, μία του Αθπιλικουέτα στο 84′ από θέση οφσάιντ και μία του Λόφτους-Τσικ στο 90’+1!