Πήρε το ντέρμπι ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ υποδέχτηκε την Αϊντχόφεν στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα για την 27η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-1, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν στους δύο βαθμούς (Αϊντχόφεν 67, Άγιαξ 65).

Οι δύο πλευρές επιχείρησαν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Το σκορ άνοιξε στο 21’, όταν ο Σκάαμπ στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Άγιαξ δημιούργησε μια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά η κεφαλιά του ντε Λιχτ δεν κατέληξε στα δίχτυα. οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Αϊντχόφεν έδειξε στο δεύτερο μέρος ότι θέλει να ισοφαρίσει το ματς, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 53’ να το καταφέρει. Στο 58’, ο Ανχελίνο έκανε την πάσα και βρήκε τον ντε Γιόνγκ, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να το κρατήσουν καθώς, στο 70’, γίνεται φάουλ εντός περιοχής, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής μετά την βοήθεια του ριπλέι. Στο 73’, ο Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι, με στημένες φάσεις, βρέθηκαν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν εκ νέου στην ισοφάριση. Οι δύο προπονητές επιχείρησαν με τις αλλαγές να αλλάξουν το σκορ της αναμέτρησης, κάτι που πέτυχε ο Άγιαξ στις καθυστερήσεις. Στο 90+7’, ο Νέρες δέχτηκε μια πολύ καλή πάσα και με σουτ ακριβείας στην δεξιά γωνία, έκανε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Ταλιαφίκο, Ονάνα, Νέρες – Σαντίλεκ

Κόκκινς: Μαζράουι (απευθείας κόκκινη)

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζράουι, ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγκλιάφικο, Σενέ (Φέλτμαν 60’), ντε Μπέικ (Μαγκαλάν 86’), Φ. ντε Γιονγκ, Ζιγέχ (Κρίστενσεν 80’), Τάντιτς, Νέρες

Αϊντχόφεν: Ζόετ, Ανχελίνιο, Φίρχεφερ (Σένσμπουρι 75’), Σβάαμπ, Ντάμφρις, Χέντριξ (Γκάκπο 87’), Σαντίλεκ (Μάλεν 72’), Ροσάριο, Λοσάνο, Λ. ντε Γιόνγκ, Μπέρχβαϊν