Μαχητική η Παραγουάη, στα πέναλτι η Βραζιλία

Η Βραζιλία πήρε μία δύσκολη πρόκριση επί της Παραγουάη στη διαδικασία των πέναλτι (κ.δ 0-0, πεν. 4-3) στο Πόρτο Αλέγκρε, για την προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα.

Μαχητική η Παραγουάη που με την άμυνα της και με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της Φερνάντεζ, κράτησε το μηδέν στα 90 λεπτά, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο από το 58′.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, καθώς δεν υπάρχει παράταση στο Κόπα Αμέρικα. Εκεί η ομάδα του Τίτε κέρδισε και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Πίεζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Βραζιλιάνοι, είχαν και δοκάρι στο 90’ με τον Γουίλιαν.

Η Σελεσάο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού, Βενεζουέλας-Αργεντινής.

Αν και η Βραζιλία είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος να πραγματοποιήσει κάποια ουσιαστική φάση στα καρέ του Φερνάντεζ.

Η Παραγουάη προσπαθούσε κυρίως με να κλείσει τους χώρους στην άμυνα, ώστε να μην μπορέσουν οι γρήγοροι Βραζιλιάνοι στην επίθεση να τους απειλήσουν. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο μέρος, με την Σελεσάο να ψάχνει το γκολ, ώστε να αποβάλει το άγχος της. Η πίεση αυξήθηκε, όταν οι Παραγουανοί έμειναν με δέκα παίκτες, χάρη στην αποβολή του Μπλαμπουενά στο 58ο λεπτό.

Η ομάδα του Τιτε πίεσε περισσότερο, έχοντας παίκτη παραπάνω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς ο Φερνάντεζ είχε κατεβάσει ρολά. Στο 90ο λεπτό η Βραζιλία είχε την σημαντικότερη ευκαιρία να σκοράρει, όμως το ωραίο σουτ του Γουίλιαν βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Το 90λεπτο βρήκε τις ομάδες στο 0-0, με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση στο Κόπα Αμέρικα.

Τα πέναλτι (4-3):

Βραζιλία: Γουίλιαν (εύστοχος), Μαρκίνιος (εύστοχος), Κοουτίνιο (εύστοχος), Φιρμίνο (άστοχος), Ζεσους (εύστοχος)

Παραγουάη: Γκόμες (άστοχος), Αλμιρόν (εύστοχος), Βαλντέζ (εύστοχος), Ρόχας (εύστοχος), Γκονζάλες (άστοχος)

Κίτρινες: Φελίπε Λουίς, Φιρμίνο, Αρτούρ – Αρζαμεντια, Πίρις, Αλόνσο

Κόκκινες: Μπαλμπουενά

Βραζιλία(Τίτε): Μπέκερ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντάνι Άλβες (84’ Πακουέτα), Φελίπε Λουίς (46’ Άλεξ Σάντρο), Άλαν (71’ Γουίλιαν), Άρτουρ, Ζεσούς, Κοουτίνιο, Έβερτον, Φιρμίνο

Παραγουάη (Μπερίζο): Φερνάντεζ, Αλόνσο, Γκόμες, Μπαλμπουενά, Πίρις, Πέρεζ (75’ Ρόχας), Σάντσεζ (77’ Εσκομπάρ), Ορτίζ, Αρζαμεντια (61’ Βαλντέζ), Αλμιρόν, Γκονζάλες