Τα κατάφερε στο τέλος η Κένυα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Κένυα κόντρα στην Τανζανία με 3-2, πετυχαίνοντας την ανατροπή, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κόπα Άφρικα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι με τη νίκη τους ανέβηκαν στην τρίτη θέση του τρίτου ομίλου με 3 βαθμούς, ενώ Τανζανία έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμούς.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μσούβαν άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ολούνγκα στο 39’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν το επόμενο λεπτό με τον Σαμάτα και πήραν ξανά το προβάδισμα.

Στο 62’ ο Οτσίενγκ Ομόλο, έπειτα από πάσα του Τιμπέ, νίκησε τον Μανούλα και πέτυχε το 2-2.

Η ανατροπή ήρθε λίγο πριν το τέλος, στο 80ο λεπτό όταν ο Ολούνγκα, μετά από ασίστ του Ομόντι, διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την Κένυα, χαρίζοντας της τη νίκη.

Κίτρινες: Οτσίενγκ Ομόλο, Μουαντικα, Ραμαντάνι, Βανιγιάμα, Ματάσι

Κένυα: Ματάσι, Οβίνο (46’ Ογκινγκα), Μοχάμεντ, Οκουμου, Ομάρ (68’ Ομόντι), Βανιγιάμα, Οτσίενγκ Ομόλο, Τιμπέ, Καχάτα (33’ Αβιρε), Οτιένο, Ολούνγκα

Τανζανία: Μανούλα, Ραμαντάνι, Μουαντικα, Γιοντανί, Μάικλ, Ολιμουένγκου (70’ Μπόκο), Νιόνι (80’ Ντομάγιο), Γιάχια (52’ Μάο Μκάμι), Μούσα, Σαμάτα, Μσούβαν