“Μαγική” Στουτγκάρδη διέλυσε τη Ντόρτμουντ, πάτησε κορυφή η Λειψία

Η Στουτγκάρδη έκανε την έκπληξη και συνέτριψε με πέντε γκολ τη Ντόρτμουντ εκτός έδρας, ενώ η Λειψία ξεπέρασε το εμπόδιο της Βέρντερ και ανέβηκε προσωρινά στη πρώτη θέση.

Για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ ηττήθηκε με 1-5 από τη Στουτγκάρδη και η Λειψία κέρδισε εύκολα τη Βέρντερ Βρέμης. Η Φράιμπουργκ νίκησε την Αρμίνια, η Μάιντζ έχασε από τη Κολωνία και οι Γκλάντμπαχ- Χέρτα Βερολίνου αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Ντόρτμουντ- Στουτγκάρδη 1-5

Η Στουτγκάρδη έκανε διέλυσε τη Ντόρτμουντ μέσα στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, με 1-5 και ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Φαβρ στη 15′ με 19 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26′ με τον Γουαμανγκιτούκα, για να δεχτούν την ισοφάριση στο 39′ από τον Ρέινα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγκάρδη ήταν καταιγιστική, στο 53′ ο  Γουαμανγκιτούκα με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τη νίκη των φιλοξενούμενων “κλείδωσε” ο Φόστερ στο 60′, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και πέτυχαν άλλα δύο γκολ, στο  63′ με τον Κουλιμπαλί και στο 90+1′ ο  Γκονζάλεζ  έβαλε το “κερασάκι στη τούρτα”.

Φράιμπουργκ- Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0

Η Φράιμπουργκ κέρδισε εντός έδρα, 2-0, την Αρμίνια Μπίλεφελντ, χάρις τα γκολ, του Γκρίφο με πέναλτι στο 79′ και του Τζόνγκ Γου-Γιόνγκ στο 90+1′ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη είναι πλέον στη 14η θέση με 11 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στη 16η με 7 βαθμούς.

Λειψία- Βέρντερ Βρέμης 2-0

Στο Red Bull Arena, η Λειψία επικράτησε της Βέρντερ με σκορ 2-0. Το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26ο λεπτό ο Σάμπιτσερ και οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 41′ Με τον Όλμο.

Η Λειψία με αυτή τη νίκη βρίσκεται προσωρινά στην 1η θέση με 24 βαθμούς καθώς η Μπάγερν παίζει πιο αργά με τη Ουνιόν, ενώ φιλοξενούμενοι στην 13η θέση με 11 βαθμούς.

Μάιντζ- Κολωνία 0-1

Η Κολωνία κέρδισε τη Μάιντζ με 0-1, στο Όπελ Αρένα, χάρις το γκολ του Ρεξέμπεκαϊ στο 55ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στη 15η θέση με 10 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι στη 17η με μόλις 5 βαθμούς.

Γκλάντμπαχ- Χέρτα Βερολίνου 1-1

Στο Μπορούσια Παρκ, η Γκλάντμπαχ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χέρτα Βερολίνου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκεντουζί στο 47′, αλλά στο 70′ ο Εμπολό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 7η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Χέρτα στην 11η με 12 βαθμούς.