Νικήτρια στο ντέρμπι η Μαρσέιγ

Με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μαρσέιγ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μονακό.

Για την 14η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μονακό στο Βελοντρόμ.

Στο πρώτο μέρος η Μαρσέιγ  ήταν πλήρως αποτελεσματική και στις μονές ευκαιρίες της σε ολόκληρο το ματς κατάφερε να σκοράρει ισάριθμες φορές, ενώ η Μονακό ήταν απελπιστικά άστοχη από πλεονεκτική θέση και εύλογα έμεινε στο μηδέν.

Το πρώτο γκολ της Μαρσέιγ πέτυχε ο Τοβέν μετά από σέντρα του Μπενεντέντο και κεφαλιά του Γάλλο στο 5ο λεπτό. Οι δύο συνεργάστηκαν και στο 2-0 στο 13′. Ο Γάλλος αυτή την φορά έκανε το γύρισμα και ο Μπενεντέντο με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μανόνε.

Η Μονακό προσπάθησε με τον Μπαντασίλε στο 34′ και τον Τσουαμένι στο 37′ αλλά και οι δύο νικήθηκαν από τον Μανταντά.

Η Μονακό στο δεύτερο μέρος έχασε μεγάλες ευκαιρίες, η πρώτη εξ αυτών με τον Πελέγκρι στο 60′ με το σουτ να φεύγει λίγο άουτ. Η ισοφάριση ήρθε στο 79′ με το πέναλτι που κέρδισε ο Γεντέρ από τον Τοβέν και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Η Μονακό είδε την κεφαλιά του Μίλο να φεύγει έξω στο 95′ και έφυγε με ήττα από το Βελοντρόμ.

Σκόρερ: Tοβέν 5′, Μπενεντέντο 13′ – Μπεν Γεντέρ 79′

Κίτρινες: Καμαρά 76′, Tοβέν 77′, Ζερμέν 94′ – Φοφανά 43′

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάϊ, Ναγκατόμο, Αλβάρο, Καλέτα, Ρόντζιερ, Καμαρά, Κουισάνς (Ζερμέν 65′), Σανσόν (Γκουέγιε 24′), Τοβέν (Τόμας 87′), Μπενεντέντο(Μπαλέρντι 87′)

Μονακό: Μανόνε, Ντισασί, Μπαντασίλε (Μαριπάν 46′), Αγκιλάρ, Ολιβέιρα (Τουρέ 69′), Μάρτινς (Πελέγκρι 59′), Φοφανά, Ντιόπ, Τσουαμένι (Μιλλό 76′), Μπεν Γεντέρ, Βόλλαντ (Γιόβετιτς 58′)