Μακάμπι-Μονακό: Η Μακάμπι σκόρπισε την Μονακό και όλα για όλα στη Γαλλία

Η Μακάμπι διέλυσε την Μονακό, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και η πρόκριση στο final-four θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι.

Η Μακάμπι σε μια βραδιά με έντονη συγκίνηση νίκησε εύκολα την Μονακό με 104-69 και ισοφάρισε την μεταξύ τους σειρά σε 2-2 με την πρόκριση στο final-four της ευρωλίγκας να κρίνεται σε 5ο παιχνίδι.

Πριν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Ντέιβιντ Μπλάτ για τη συνεισφορά του στο σύλλογο. Ο Αμερικανό Ισραηλινός προπονητής, που τα τελευταία χρόνια ταλαιπωρείται από σκλήρυνση κατά πλάκας, αποτελεί σημαντικό κομμάτι στη σύγχρονη ιστορία της ομάδας καθώς ήταν εκείνος που την οδήγησε το 2014 στην κορυφή της Ευρώπης.

Η αναμέτρηση με εξαίρεση την πρώτη περίοδο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους οι οποίοι όταν ξεπέρασαν το μούδιασμα των πρώτων λεπτών πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. H Μονακό περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου και ήδη σκέφτεται το 5ο παιχνίδι εκεί όπου με τη βοήθεια του κόσμου της θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της στο final-four.

Η Μακάμπι έκανε το τέλειο παιχνίδι στο πιο κρίσιμο κομμάτι σεζόν, η ομάδα του λαού είχε 23/41 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 19/26 βολές, 46 ριμπάουντ 22 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 μόλις λάθη αγγίζοντας την τελειότητα.

Ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και ο Γουέιντ Μπάλντουιν με 19 πόντους (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), 6 ασίστ, 3 λάθη αποτέλεσαν το ηγετικό δίδυμο των γηπεδούχων για πολλοστή φορά φέτος.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Μακάμπι ήταν η δεύτερη περίοδος όταν και προηγήθηκε με 47-36 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Κάτας συνέχισε το ίδιο δυνατά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση και κατάφερε να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα του σκορ(79-53).

Η τελευταία τέλος περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να έχουν κανέναν τρόπο για να αλλάξουν την κατάσταση, με τη διαφορά να φτάνει τελικά σε δυσθεώρητα επίπεδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μόγκουλκοτς, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 22 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Μάρτιν 4 (5 ριμπάουντ) , Μένκο, Σόρκιν 3 (4 ριμπάουντ) , Ντιμπαρτολομέο 11 (4 ριμπάουντ) , Χίλιαρντ 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Κοέν 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόιθρες 12 (6 ριμπάουντ) , Νίμπο 2 (6 ριμπάουτ) , Ζιβ 2 (4 ασίστ), Κόλσον 10 (6 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 12 (5 ριμπάουντ) , Οκομπό 8 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη) , Μονέκε (2 ασίστ), Λόιντ 4 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μπλόσομγκεϊμ 5 (4 ριμπάουντ) , Ντιάλο 7 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μοτιεγιούνας 11 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Ουαταρά 2 (3 ριμπάουντ) , Στραζέλ 1, Χολ 6 (3 ριμπάουντ) , Τζέιμς 13 (3/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)