Παρτίζαν-Ρεάλ Μαδρίτης: Ολική ανατροπή για τη Ρεάλ και η πρόκριση θα κριθεί σε Game 5

Η Ρεάλ είναι ζωντανή, νίκησε και πάλι την Παρτίζαν και έστειλε τη σειρά σε 5ο παιχνίδι στην Μαδρίτη.

Η Ρεάλ το έκανε πάλι νίκησε στο Βελιγράδι την Παρτίζαν με 85-78, ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας και η πρόκριση στο final-four θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι στην Μαδρίτη.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 27-15 με την Παρτίζαν όμως να αντιδράει και να μειώνει στους 3 πόντους τη διαφορά(42-45 στο ημίχρονο). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τη Ρεάλ χάρις σε καλάθι και φάουλ του Τάβαρες και σε ένα δύσκολο καλάθι του Μούσα να φτάνει στην νίκη και στο 2-2.

Η νίκη της Ρεάλ ήταν Πύρρειος καθώς είχε τον Ντέκ να αποχωρεί από το παρκέ τραυματίας, μετά από σύγκρουση με τον Ζακ ΛεΝτέι ]στο γόνατο.

Οι Άνταμ Χάνγκα, Έντι Ταβάρες με 15 πόντους έκαστος και οι Ντζάναν Μούσα και Γκάμπριελ Ντεκ με 14 πόντους έκαστος, αποτέλεσαν το καρέ των πρωταγωνιστών για τους φιλοξενούμενους.

Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 25 πόντους, ενώ ένα από τα καλύτερα -αν όχι το καλύτερο- φετινά του παιχνίδια πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές) και 4 ριμπάουντ σε 30’55” συμμετοχής.

Η Ρεάλ νίκησε επειδή κατάφερε από την αρχή να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ακόμα και όταν η Παρτίζαν πλησίαζε στο σκορ ή ακόμα και περνούσε μπροστά πάντα είχε τον τρόπο της να ανακτάει το προβάδισμα φτάνοντας εν τέλει στην νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Λοτερμόζερ, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 25 (12/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Σμάιλαγκιτς (2 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 18 3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ 6 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ) , Νάναλι 2 (1/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τριφούνοβιτς 3 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ) , Άντζουσιτς 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μάνταρ 6 (2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (3 λάθη) , Ράντολφ 3 , Φερνάντεθ (0/4 τρίποντα) , Χάνγκα 15 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Χεζόνια 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ροντρίγκεθ 8 (2/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντεκ (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνελί, Ταβάρες 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ) , Γιουλ 5, Μούσα 14 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)