Μακάμπι-Παναθηναϊκός: Άσχημη ήττα, ανησυχία για τον Ναν

Σε μια βραδιά όπου τίποτα δεν πήγε καλά για τον Παναθηναϊκό το “Τριφύλλι” γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι και είδε και τον Ναν να αποχωρεί από το παρκέ με πρόβλημα στον αγκώνα.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε, μετά από 4 αγωνιστικές, από την Μακάμπι εκτός έδρας με 90-75 σε μια βραδιά όπου τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν καθώς εκτός από την ήττα τραυματίστηκε και ο Κέντρικ Ναν γεγονός που έχει προκαλέσει ανησυχία στις τάξεις της ομάδας.

Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες καθώς εκτός αγώνα ήταν οι Βιλντόζα, Σλούκας, Μαντζούκας και Μπαλτερόφσκι ενώ και ο Παπαπέτρου δεν είναι ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο ειδικά σε τέτοιες αναμετρήσεις.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 14-9 διατηρώντας όμως την 4η θέση καθώς ισοβαθμεί με την Φενέρμπαχτσε. Από την άλλη για την Μακάμπι η οποία έχει το πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού σε περίπτωση ισοβαθμίας αυτή ήταν η 13η νίκη που την ανέβασε στην 6η θέση.

Μεγάλο παιχνίδι και ρεκόρ καριέρας για τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη ο οποίος πέτυχε 17 πόντους σπάζοντας κατά πολύ το μέχρι τώρα career high που είχε με τους 8 πόντους κόντρα στη Βαλένθια στο ματς του ΟΑΚΑ. Ο Έλληνας γκαρντ ειδικά μετά και τον νέο τραυματισμό αυτή τη φορά του Ναν αγωνίστηκε περισσότερο στο παρκέ δείχνοντας όμως οτι μπορεί να βοηθήσει όταν η ομάδα τον έχει ανάγκη.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο όταν η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού και πήρε μια διαφορά 6 πόντων(43-36 στο ημίχρονο) ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος της 21-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο πίεσε, ανέβασε στροφές στην άμυνα και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 62-59 εις βάρος του.

Στην τελευταία περίοδο και ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως η Μακάμπι ήταν καταιγιστική και όχι μόνο δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κάνει κάτι καλύτερο αλλά υποχρέωσε τους “πράσινους” σε μια βαριά ήττα η οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των 4 τελευταίων αναμετρήσεων.

Εκτός του Καλαιτζάκη από 13 πόντους πέτυχαν οι Ναν, Γκράντ και Μήτγλου, ενώ σε χαμηλά επιθετικά νερά κινήθηκε ο Γκριγκόνίς με μόλις 5 πόντους, ενώ άποντος έμεινε ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ.

Mε εξαιρετική άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Ναν και Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR πήγε το ματς στον ρυθμό που επιθυμούσε στη διάρκεια της πρώτης περιόδου με συνέπεια να προηγείται με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικό ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 21-15, πέρασαν μπροστά με 43-36 στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (46-36) στις αρχές της τρίτης περιόδου, έπειτα από τρίποντο του Κοέν. Στο 24’ η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με 55-42, ωστόσο οι «πράσινοι» με αιχμή τον Κώστα Αντετοκούνμπο απάντησαν με σερί 10-0 μειώνοντας την απόσταση (55-52).

Στα προβλήματα του «τριφυλλιού» προστέθηκε και ο Κέντρικ Ναν ο οποίος ένιωθε ενοχλήσεις στον αγκώνα και δεν αγωνίστηκε ξανά.

Το ματς ήταν σκληρό μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR να παλεύει να μείνει μέσα στο ματς με τον Καλαϊτζάκη να δίνει λύσεις στην επίθεση, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Πλέον το μυαλό των παικτών βρίσκεται στην “Διαβολοβδομάδα” που έχει μπροστά τους με δύο πολύ κομβικές αναμετρήσεις με την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ και τη Ζλαγκίρις στη Λιθουανία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολοτς, Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Γουέμπ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μένκο , Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ) , Μπλατ 6 (2) , Κόλσον 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 13 (25 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ναν 13 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (1/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 13 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη)