Μάλμε- ΠΑΟΚ: Όρθιος ο «δικέφαλος του βορρά»

Έχει τις ελπίδες του για πρόκριση ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες του για πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League, καθώς έμεινε στην ισοπαλία 2-2 στο πρώτο παιχνίδι με τη Μάλμε, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές. Το ματς διεξήχθη στο «Ελέντα Στάντιουμ» της Σουηδίας στο πλαίσιο του Γ’ Προκριματικού γύρου της διοργάνωσης.

Οι Σουηδοί μπήκαν αρκετά δυναμικά έχοντας καλή ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Ούγκο Μπολίν να χτυπάει το δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο Κροάτης τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ  έκανε σπουδαίες αποκρούσεις και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Μάλμε άνοιξε το σκορ με τον Πόντους Γιάνσον στο 28’, στο 42’ο Τάισον έφερε το ματς στα ίσια 1-1. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο 2-1 με τον Σεμπαστάν Νανάζι στο 67′. Μετά το γκολ η ομάδα του Χένρικ Ράιντστρομ αύξησε την πίεση αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει πολύ σωστό αμυντικό παιχνίδι.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Μάλμε συνέχισε με επιθετικό ρυθμό, έχοντας ένα ακόμη δοκάρι από τον Γιάνσον, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ κατάφερε να ανταπεξέλθει. Ο ΠΑΟΚ είχε επίσης ευκαιρίες, με σημαντικότερη την χαμένη ευκαιρία του Μπράντον Τόμας.

Ο Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα στο 75′ πέτυχε το τελικό 2-2 . Προς το τέλος του αγώνα η Μάλμε πίεσε για το τρίτο γκολ, αλλά ο Κοτάρσκι με τις σωστές του αντιδράσεις κράτησε την ισοπαλία.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στην Τούμπα, με το νικητή του ζευγαριού να προκρίνεται στα Play Off του Champions League, ενώ ο ηττημένος θα μεταβεί στα Play Off του Europa League.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Μάλμε: Νταλίν, Στρίγκερ-Λάρσεν, Γιάνσον, Ζάτερστρομ, Μπουζανέλο, Μπολίν (83’ Αμπντί Αλί), Γιόνσεν, Πένια (90’+4’ Μπεργκ), Νανάζι, Μποτχάιμ (66’ Κρίστιανσεν), Τέλιν.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (73’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (83’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς (73’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τόμας (69’ Τισουντάλι).