Το “γύρισε” η Σίτι απέναντι στην Πόρτο

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι επί της Πόρτο, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου του Ολυμπιακού, για το Champions League.

Για την πρώτη αγωνιστική του Champions League, οι έτεροι αντίπαλοι του Ολυμπιακού, Μάντσεστερ Σίτι και Πόρτο είδαν αμφότεροι την πρώτη να πετυχαίνει το 1-3 και να κερδίζει με ανατροπή. Πλέον μοιράζονται το τρίποντο με τον Ολυμπιακό, έπειτα από την νίκη του απέναντι στην Μαρσέιγ.

Πρώτη φάση στο 14′ και αυτή ήταν το γκολ της Πόρτο, με τον Λουίς Ντίας να κάνει ένα ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή και να πετυχαίνει δίχτυα. Η χαρά δεν κράτησε πολύ αφού το πέναλτι πάνω στον Πέπε, έφερε τον Αγκουέρο απέναντι στον Μαρτσέσιν με τον πρώτο να νικά στο 21ο λεπτό. Το υπόλοιπο ημίχρονο συνεχίστηκε με την Σίτυ να πιέζει,αλλά το σκορ να παραμένει στο 1-1.

Την πρώτη φάση του δεύτερου μέρους έφερε ο Γκουντογκάν στο 49′, με το σούτ του να αποκρούεται. Ότι δεν έκανε προηγουμένως ο μέσος των Άγγλων, το κατάφερε στο 65′ με την εύστοχη εκτέλεση φάουλ στην αριστερή πλευρά της εστίας. Και αφού πέρασαν 8 λεπτά, η λύση του Τόρες από τον πάγκο έκανε το 3-1, νικώντας τον τερματοφύλακα. Στο 82′ ο Μάρεζ έχασε ακόμα μια ευκαιρία με το σούτ του να σταματάει στον Μαρτσέσιν. Στο 90+4 η αλλαγή ονόματι Φερναντίνιο αποχώρησε με τραυματισμό, δίνοντας τη θέση του στον Τζον Στόουνς.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον Μοράες, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Γκαρσία, Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόντρι (Φερναντίνιο 85′), Γκουντογκάν (Φόντεν 68′), Μαχρέζ, Αγκουέρο (Τόρες 68′), Στέρλινγκ

Πόρτο: Μαρκεζίν, Σαρ (Εβάλισον 80′), Εμπεμπά, Πέπε, Σανούσι (Νακαγιάμα 77′), Ουρίμπε, Ολιβέιρα, Κορόνα (Νανού 77′), Βιέιρα (Ταρέμι 77′), Ντίας (Μαναφά 55′), Μαρεγκά