Τους “τέλειωσε” με Χασάν!

Με το «δεξί» ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την πορεία του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μαρσέιγ, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μαρσέιγ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι συγκριτικά με τους αντιπάλους τους, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και έφτασαν στην επικράτηση και το πρώτο «χρυσό» τους τρίποντο στο 90’+1’ με τον Αχμέντ Χασάν.

Επιπλέον, ακυρώθηκε ωστόσο γκολ του Μασούρα ως οφσάιντ.

Έτσι, σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Πόρτο, ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα, που του δίνει σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά και Μπουχαλάκης στα χαφ, Ραντζέλοβιτς και Μασούρας στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί. Απέναντι στο 4-3-3 του Αντρέ Βίλας-Μπόας για τους Μαρσεγέζους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στην αρχή του ματς και έκαναν κάποιες φάσεις, με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στη συνέχεια όσο περνούσαν τα λεπτά. Οι Πειραιώτες έκαναν και εκείνοι ευκαιρίες, με τον Εμβιλά και τον Ελ Αραμπί, όμως το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλή εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, περισσότερες ευκαιρίες και έφτασε στο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Αχμέντ Χασάν. Νωρίτερα, ακυρώθηκε γκολ του Γιώργου Μασούρα ως οφσάιντ.

Μόλις στο 2ο λεπτό έγιναν οι πρώτες φάσεις. Για τον μεν Ολυμπιακό, ο Ραντζέλοβιτς έκανε κίνηση από δεξιά, σούταρε πάνω στον Μανταντά, για τη δε Μαρσέιγ ο Σανσόν σούταρε άστοχα.

Στο 6ο λεπτό, ο Τοβέν έκανε κίνηση από δεξιά, σούταρε με το αριστερό με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Σα. Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 10’, όταν ο μασούρας έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Εμβιλά σούταρε με τη μία από το ύψος της περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μπουχαλάκης έκανε σουτ, στο οποίο πριν η μπάλα καταλήξει κόρνερ για λίγο δεν την πρόλαβε με το κεφάλι ο Ελ Αραμπί.

Στο 34’ ο Σα μπλόκαρε εκτέλεση φάουλ του Παγέ.

Στο 39’ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Βαλμπουενά συνεργάστηκε με τον Μασούρα, αυτός έκανε γύρισμα προς τον Ελ Αραμπί, ο οποίος όμως δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε, με τον Τσαλέτα-Τσαρ να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ύστερα από λάθος του Ολυμπιακού, ο Μπενεντέτο βγήκε φάτσα με τον Σα, με τον Πορτογάλο να αποκρούει. Στη συνέχεια, ο Τοβέν πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα εκτός.

Στο 52ο λεπτό, ο Ραντζέλοβιτς μπήκε από δεξιά, έκανε γύρισμα, η αντίπαλη άμυνα έδιωξε άτσαλα, ο Βαλμπουενά πλάσαρε και ο Μανταντά απέκρουσε και ο επερχόμενος Μασούρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά από έλεγχο, το γκολ ακυρώθηκε καθώς το VAR υπέδειξε στον διαιτητή ότι ο Έλληνας εξτρέμ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ακόμη μια φάση, η οποία ωστόσο κατέληξε με οφσάιντ, στο 69ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί πριν το δοκάρι του Ραντζέλοβιτς, ωστόσο ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος.

Στο 71’ ο Μασούρας έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Βαλμπουενά σούταρε με δύναμη, με τον Μανταντά να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο 77’ τον Φορτούνη αντί του Ραντζέλοβιτς, τοποθετώντας τον Έλληνα άσο δεκάρι και τον Βαλμπουενά στο άκρο.

Στο 84’ ύστερα από πλάγιο άουτ, ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά για τον Ελ Αραμπί, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 88’ ο Σεμέδο έπιασε άστοχη κεφαλιά μετά από φάουλ του Βαλμπουενά.

Στο 90’+1’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Ο Βαλμπουενά έβγαλε πολύ ωραία σέντρα για τον νεοεισελθών Χασάν, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Πλέον, ο Ολυμπιακός, την ερχόμενη Τρίτη 27/10, ταξιδεύει στην Πορτογαλία για να αντιμετωπίσει την Πόρτο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (77’ Φορτούνης), Μασούρας (85’ Χασάν), Βαλμπουενά (90’+3’ Σισέ), Ελ Αραμπί (90’+3’ Βινάγκρε)

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Αμαβί, Σακάι, Άλβαρο, Τσαλέτα-Τσαρ, Ρονζιέ, Γκεγέ (85’ Στρότμαν), Σανσόν (76’ Κιζάνς), Παγέ (76’ Ράντονιτς), Τοβέν (82’ Ζερμέν), Μπενεντέτο (76’ Λουίς Ενρίκε)