Μάντσεστερ Σίτι: Πέρασε το εμπόδιο της Σέφιλντ

Με το γκολ του Γουόλκερ η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το τρίποντο από το «Μπράμαλ Λέιν» και κοιτάζει τον Ολυμπιακό.

Για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε πολύτιμη νίκη με 0-1 από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ .

Στο πρώτο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο έκανε φάσεις για γκολ . Με την Σέφιλντ να κινείται νωχελικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στον Έντερσον .

Στο 8’ η Σίτι έκανε την πρώτη της ευκαιρία με την άστοχη κεφαλιά του Φεράν Τόρες , με τον Ράμσντεϊλ  να αποκρούει  εντυπωσιακά.  Μετά την ευκαιρία οι «πολίτες» έψαχναν το  γρήγορο γκολ και στο 13’ο Λαπόρτ έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 19’ο Ρόντρι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ράμσντεϊλ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν η πίεση τους απέφερε καρπούς στο 28’ με το συρτό σουτ του  Γουόκερ έπειτα από την πάσα του Ντε Μπρόινε. Ο Άγγλος σκόρερ γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις εκτατό εμφανίσεις τους στην Πρέμιερ.

Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Σίτι έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελε να διευρύνει το σκορ όμως ο Ντε Μπρόινε ήταν άστοχος στο 55’, λίγα λεπτά αργότερα ο Μάχρεζ άγχωσε τον Ράμσντεϊλ με την εκτέλεση φάουλ . Στο δεύτερο μέρος η Σίτι είχε τον έλεγχο χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει δυο τα τέρματα της. Η Σέφιλντ κατάφερε στο 71’ να κάνει την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία όταν ο  Μπρούστερ προσπάθησε να κρεμάσει τον Έντερσον, αλλά ο τερματοφύλακας της Σίτι έσωσε την ομάδα του από το 1-1. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η Σίτι είναι παρέμεινε για τέταρτο ματς αήττητη μένοντας στην 7η θέση με 11 βαθμούς. Οι «λεπίδες» παρέμειναν στην 19η θέση με 1 βαθμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ): Ραμσντέιλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Στίβενς, Λόουι (82′ ΜακΓκόλντρικ), Αμπαντού (65′ Νόργουντ), Μπεργκ, Όσμπορν (55′ Λούντστραμ), Μακμπέρνι, Μπρούστερ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο, Τόρες (81′ Φόντεν), Μαχρέζ (85′ Γκιουντογάν), Στέρλινγκ