Νίκησε τον Απόλλωνα με ήρωα Χασάν

Δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στην κλειστή άμυνα του Απόλλωνα, αλλά με ήρωα τον Αχμέντ Χασάν έφτασε στη νίκη.

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται ανάμεσα σε δύο παιχνίδια για το Τσάμπιονς Λιγκ, συνάντησαν μια κλειστή άμυνα από πλευράς φιλοξενούμενων, αλλά και τον τερματοφύλακα που τους έβαλαν δύσκολα. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ και εν τέλει στη νίκη.

Σκόρερ του Ολυμπιακού ο Αχμέντ Χασάν στο 65’ και στο 72’.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» είναι στην 1η θέση με 13 βαθμούς αλλά και δύο ματς λιγότερα. Και στη συνέχεια, την προσεχή Τρίτη, ταξιδεύουν στο Μάντσεστερ για το ματς με τη Σίτι για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς

Με 4-2-3-1 και πολλά νέα πρόσωπα παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Ντρέγκερ, Βινάγκρε στα άκρα της άμυνας, Αβραάμ Πααδόπουλος και Σισέ στόπερ, Πέπε, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μπρούμα, Λοβέρα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και δημιούργησε κάποιες φάσεις, ωστόσο «έπεσε» πάνω στην άμυνα του Απόλλωνα, ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν πίσω από το κέντρο περιμένοντας τους γηπεδούχους. Αλλά και στον τερματοφύλακα, Βέρχλουστ, ο οποίος σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις αποσόβησε σίγουρο γκολ. Παρά το γεγονός ότι δεν σκόραραν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καλύτερό πρώτο ημίχρονό τους στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, η ενδεκάδα είχε πολλά νέα πρόσωπα (οκτώ μιας και ακολουθεί το ματς με τη Σίτι), οι οποίοι έδειξαν τη διάθεση να προσφέρουν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε το σχηματισμό σε 4-4-2.

Στο 8ο λεπτό, ο Ιωαννίδης δοκίμασε ένα αδύναμο σουτ από μακριά, που δεν ανησύχησε τον Σα.

Ένα λεπτό μετά, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από το πλάι δεξιά, ο Σισέ έπιασε καρφωτή κεφαλιά που απέκρουσε ο Βέρχουλστ.

Ο Απόλλωνας απάντησε στο 11’, όταν μετά από σέντρα του Βίτλη, ο Ιωαννίδης έκανε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 31’ ο Λοβέρα βρήκε χώρο, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Βέρχουλστ έπεσε και μπλόκαρε.

Τρία λεπτά μετά, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Χασάν έκανε κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Βέρχουλστ να πέσει και να διώξει σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, στο 35’, ο Μπουχαλάκης μετά από ενέργειά του, βρήκε τον Μπρούμα στην περιοχή, που πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γιαν Εμβιλά πέρασε στη θέση του Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση.

Στο 45’ ο Φορτούνης έκανε γέμισμα, ο Χασάν έκανε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Βέρχουλστ. Ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Σισέ έπιασε νέα κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Πέδρο άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, περνώντας τους Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά αντί των Φορτούνη και Μπρούμα. Έτσι, Λοβέρα και Βαλμπουενά έπαιξαν στα άκρα και Ελ Αραμπί-Χασάν στην επίθεση.

Στο 59’ ο Απόλλωνας έφυγε στην αντεπίθεση με τον Ιωαννίδη, αλλά αρχικά ο Αβραάμ έκοψε την προσπάθεια και στη συνέχεια ο Εμβιλά έδιωξε σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ύστερα από φάση διαρκείας, ο Ιωαννίδης σούταρε από πλάγια θέση, με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 61’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ απέκρουσε.

Στο 65ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Εμβιλά πλάσαρε με τη μία, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, η φάση συνεχίστηκε και ο Χασάν μέσα από έναν όμιλο παικτών πλάσαρε και σκόραρε κάνοντας το 1-0. Ο Παπαπέτρου ωστόσο πριν το μετρήσει συμβουλεύτηκε το VAR και διαπίστωσε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση.

Στο 72’ ο Φατιόν σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Σα εκτινάχθηκε και με διπλή προσπάθεια έδιωξε.

Οι Πειραιώτες δεν έμειναν στο ένα γκολ, μιας και στο 72’ ο Μασούρας μπήκε από αριστερά, έκανε χαμηλή σέντρα για τον Χασάν, ο οποίος πλάσαρε και παρά την προσπάθεια του Βέρχουλστ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 83’ Μασούρας και Ελ Αραμπί έκαναν διαδοχικές κεφαλιές, με τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Ενώ αμέσως μετά, ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

Στο 90′ μετά από σέντρα από δεξιά, ο Τσιλούλης σούταρε από πλάγια και ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας μπλόκαρε και το σουτ του Μπαξεβανίδη στο 93′.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (82’ Μπρούνο), Βινάγκρε, Παπαδόπουλος, Σισέ, Πέπε, Μπουχαλάκης (40’ λ.τρ. Εμβιλά), Μπρούμα (46’ Βαλμπουενά), Λοβέρα (62’ Μασούρας), Φορτούνης (46’ Ελ Αραμπί), Χασάν

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (65’ Μπεντινέλι), Ιωαννίδης (80’ Φερνάντες), Σλίβκα, Μουνιέ (65’ Τσιλούλης), Βίτλης (80’ Λαγός), Φατιόν (86’ Κραγιόπουλος)