Μάντσεστερ Σίτι- Γουέστ Χαμ: Συνεχίζoυν ακάθεκτοι οι “Πολίτες”

Προσπάθησε, πάλεψε, αλλά λύγισε η Γουέστ Χαμ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι που συνεχίζει το σερί της

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ στο Ετιχάντ, για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Με αυτό τον τρόπο οι Σίτιζενς έφτασαν τις 20 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και παρέμειναν αήττητοι για 27ο αγώνα. Επίσης, ο Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε τις 200 νίκες στον πάγκο της Σίτι και συνολικά τις 500 στην προπονητική του καριέρα.

Παράλληλα με το σημερινό τρίποντο έφτασε τους 72β και απομακρύνθηκε με 13β διαφορά από την δεύτερη, έχοντας βέβαια αγώνα περισσότερο. Από την άλλη η Γουέστ Χαμ παρέμεινε στην 4η θέση με 45 βαθμούς και είναι κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς λιγκ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ντίας στο 30ο λεπτό. Τα “σφυριά” κατάφεραν να απαντήσουν με τον Αντόνιο στο 43′ και έφεραν το ματς στα ίσια, κάνοντας το 1-1, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Στόουνς, καθώς στο 68′ με δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ζιντσένκο, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ, Γκιουντογκάν (89′ Ρόδρι), Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Τόρες (65′ Φόντεν), Αγουέρο (61′ Ζεσούς), Μαχρέζ

Γουέστ Χαμ: Ράντολφ, Ντιόπ, Ντόσον, Κρέσγουελ, Κούφαλ, Σούτσεκ, Ράις, Τζόνσον (84′ Μπόουνεν), Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Αντόνιο (84′ Μπενράχμα)