“Περίπατο” η Μπάγερν Μονάχου, “οδοστρωτήρας” η Στουτγκάρδη

Η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Κολωνίας, ενώ η Στουτγκάρδη διέλυσε τη Σάλκε και την έστειλε πιο κοντά στο υποβιβασμό.

Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν επικράτησε εύκολα της Κολωνίας, η Ντόρτμουντ κέρδισε την Αρμίνια, η Στουτγκάρδη δεν δυσκολεύτηκε με την Σάλκε, η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη απέναντι στην Χέρτα.

Στουτγκάρδη- Σάλκε 5-1

Η Στουτγκάρδη πήρε τη νίκη απέναντι στη Σάλκε με σκορ 5-1 και βρίσκεται στην 9η θέση με 32 βαθμούς, ενώ οι “μπλε” είναι στην τελευταία με μόλις 9 βαθμούς.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Έντο στο 10′, 26′, ο Κάλαϊντζιτς στο 34′, Κλεμέντ στο 88′ και Ντινταβί στο 90+2′. Από τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Κολάσινατς στο 40′.

Βόλφσμπουργκ- Χέρτα Βερολίνου 2-0

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε εντός έδρας της Χέρτα Βερολίνου με 2-0, χάρις το αυτογκόλ του Κλούντερ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης και του Λακρουά στο 90′ και βρίσκεται στην 3η θέση με 45 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 15η έχοντας 18 βαθμούς.

Μπάγερν Μονάχου- Κολωνία 5-1

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε την Κολωνία με σκορ 5-1 και είναι πρωτοπόρος με 52 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 15η θέση έχοντας 21 βαθμούς.

Για τους Βαυαρούς τα γκολ πέτυχαν οι Τσούπο-Μότινγκ 18′ και Λεβαντόφσκι 33′, 65′ και Γκνάμπρι 82′, 88′. Από την Κολωνία σκόραρε ο Σκίρι στο 49ο λεπτό του αγώνα.

Ντόρτμουντ- Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0

Η Ντόρτμουντ νίκησε την Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0 και είναι πλέον στη 5η θέση έχοντας μαζέψει 39 βαθμούς, ενώ η ηττημένοι βρίσκονται στην 16η με 18 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Νταχούντ στο 48′, ο Σάντσο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του και ο Ρέινιερ στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.