Άνετη επικράτηση της Γιουνάιτεντ, “Χ”αμένες Έβερτον και Τότεναμ

Εύκολη νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Άστον Βίλα, χάνουν τις ελπίδες τους για την Ευρώπη Τότεναμ και Έβερτον.

Εύκολη η υπόθεση η νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε 3-0 της Άστον Βίλα στο “Villa Park” για την 34η αγωνιστική της Premier League. Οι γηπεδούχοι πάλευαν για την σωτηρία τους ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυνηγάει την έξοδο στο Champions League. Με αυτή την νίκη οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν τους 58 βαθμούς.

Αν και η Μάντσεστερ είχε την κατοχή η Άστον Βίλα ήταν εκείνη που είχε το πρώτο δοκάρι στην αναμέτρηση στο 25ο λεπτό. Ο Τρεζεγκέ έκλεψε τη μπάλα από τον Πογκμπά, έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε το αριστερό δοκάρι.

Αντίθετα το γκολ κατάφερε να το βρει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δύο λεπτά αργότερα (27’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερνάντες. Λίγο πριν την ανάπαυλα (45’+5’) ο Γκρίνγουντ έκανε το σουτ και νίκησε τον Ρέινα για το 2-0 του ημιχρόνου.

Η Γιουνάιτεντ πίεζε για τρίτο γκολ, τη στιγμή που οι ελπίδες για την νίκη και την παραμονή στην κατηγορία για την Άστον Βίλα να απομακρύνονται.

Στο 58’ τελικά ο Πογκμπά νίκησε ξανά τον Ρέινα και διαμόρφωσε το 3-0, έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή και η μπάλα έφτασε στα δίχτυα. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι με τιν Μαρσιάλ.

Σκόρερ: 27′ Φερνάντες, 45+5′ Γκρίνγουντ, 58′ Πογκμπά

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Ρέινα, Κόνσα, Χάουζ, Μινγκς, Τέιλορ, Ελ Γκάζι (58′ Χάριχεϊν), Ντάγκλας Λουίζ, ΜακΓκιν (59′ Νακάμπα), Τρεζεγκέ, Γκρίλις, Σαμάτα (59′ Ντέιβις).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Ουάν-Μπισάκα (66′ Γουίλιαμς), Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά, Μάτιτς (66′ ΜακΤόμινεϊ), Γκρίνγουντ (78′ Τζέιμς), Μπρούνο Φερνάντες (71′ Φρεντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ (79′ Ιγκάλο).

Μπόρνμουθ – Τότεναμ 0-0

Η Τότεναμ φιλοξενήθηκε από την Μπόρνμουθ στο «Vitality Stadium» για την 34η αγωνιστική της Premier League, με τους δυο συλλόγους να μένουν στην «λευκή» (0-0) ισοπαλία. Η ομάδα τους Ζοσέ Μουρίνιο βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση καθώς και βλέπει το εισιτήριο της Ευρώπης να χάνεται.

Οι «Πετεινοί» βρίσκονται στην 9η θέση με 49 πόντους, στο -6 από τη θέση της Ευρώπης, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται κοντά στον υποβιβασμό τους στην Championship. Είναι στην 18η θέση με 38 βαθμούς.

Οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δυο εστίες. Στο 43’ το σουτ του Λαμέλα πέρασε λίγο έξω και στο 45’ ο Γιορίς έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Στάνισλας. Στο 90ο λεπτό, η Μπόρνμουθ βρήκε το γκολ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κινγκ.

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Ακέ, Σμιθ (63’ Στέισι), Ρίκο, Κέλι, Γκόσλινγκ, Στάνισλας, Λέρμα, Μπρουκς (66’ Χ.Γουΐλσον), Κ. Γουΐλσον, Κινγκ

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ (90+1’ Ζέντσον Φερνάντες), Φερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Σισοκό (75’ Λούκας Μόουρα), Λαμέλα,, Γουίνκς, Λο Σέλσο (46’ Εντομπελέ), Κέιν, Μπερχβάιν (46’ Σον)

Έβερτον – Σαουθάμπτον 1-1

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα Έβερτον και Σαουθάμπτον αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 με τις ελπιδες για το Europa League να λιγοστεύουν και τις δυο ομάδες να μένουν χωρίς κανέναν στόχο για το υπόλοιπο της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά απειλητικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ινγκς (31′) και ενώ τρία λεπτά νωρίτερα έχασαν πέναλτι με τον Γουόρντ-Πράουζ να σημαδεύει τκ δοκάρι.Ο Ριτσάρλισον ισοφάρισε σε 1-1 στο 43′, αλλά ούτε η Έβερτον ούτε η Σαουθάμπτον κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και βρίσκονται στην 11η και 12η θέση με 45 και 44 αντίστοιχα.

Εβερτον (Κάρλο Αντσελότι): Πίκφορντ, Κιν, Μίνα, Ντιν, Κόουλμαν, Αντρέ Γκόμες (42′ Σίγκουρντσον), Ιβόμπι (46′ Σιντιμπέ), Ντέιβις, Κάλβερτ-Λιούιν (68′ Κιν), Γκόρντον (74′ Μπερνάρντ), Ριτσάρλισον

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάζενχιτλ): ΜακΚάρθι, Μπερτράντ, Στέφεντς, Μπέντναρεκ, Πίτερς, Ρομέου (70′ Χόιμπιεργκ), Αρμστρονγκ, Ρέντμοντ, Γουόρντ-Πράουζ, Ινγκς, Ανταμς (70′ Λονγκ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 7 Ιουλίου
Γουότφορντ – Νόριτς 2-1 (10′ Ντόουσον, 55′ Γουέλμπεκ / 4′ Μπουενδία)

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 2-3 (34′ Ζαχά, 72′ Μπεντέκε / 6′ Ζιρού, 27′ Πούλισιτς, 71′ Έιμπραχαμ)

Άρσεναλ – Λέστερ 1-1 (21′ Ομπαμεγιάνγκ / 84′ Βάρντι)

Τετάρτη 8 Ιουλίου
Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 0-1 (38′ Ροντρίγκεζ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 5-0 (10′ Ζεζούς, 21′ Μαχρέζ, 58′ αυτ. Φερνάντες, 65′ Νταβίντ Σίλβα, 90+1′ Στέρλινγκ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 1-0 (90+3′ Ίγκαν)

Μπράιτον – Λίβερπουλ 1-3 (45′ Τροσάρ / 6′ 76′ Σαλάχ, 8′ Χέντερσον)