Χιμένεθ: “Είμαι υπερήφανος για όλα τα παιχνίδια, εκτός από του ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό”

Δεν μπορεί να καταλογίσει κάτι στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ για την ήττα από τον Ολυμπιακό στο “Καραϊσκάκης” ο Μανόλο Χιμένεθ, τονίζοντας πως οι Πειραιώτες είναι ομάδα με επικίνδυνους παίκτες και επιλογές στον πάγκο.

Ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της ΑΕΚ απέναντι Ολυμπιακό παρά την ήττα με 2-0, εμφανίστηκε ο Μανόλο Χιμένεθ, με τον Ισπανό τεχνικό να ξεκαθαρίζει πως είναι υπερήφανος για αυτός και για όλους του αγώνες της Ένωσης εκτός από  τον αγώνα του πρώτου γύρου στη σειρά των play off και το 5-1 των Πειραιωτών.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

“Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα, χρειάζεται λίγες ευκαιρίες για να σκοράρει. Η ομάδα μου ηταν παρούσα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Παρόλο που ήμασταν πίσω στο σκορ, προσπαθήσαμε να σκοράρουμε, αλλά δεχθήκαμε το γκολ.

Είμαι υπερήφανος για όλα τα παιχνίδια εκτός από το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό. Είναι δύσκολο να παίζεις man to man κόντρα σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Όταν αρχίζουν και φεύγουν οι δυνάμεις, το πνεύμα ακολουθεί.

Ο Ολυμπιακός έχει πάγκο με επιλογές που είναι επικίνδυνοι παίκτες. Δεν μπορεί να καταλογίσει κανείς κάτι στους παίκτες, το μόνο που μένει είναι το αποτέλεσμα. Οι ποδοσφαιριστές που μπήκαν έχουν ποιότητα.

Είναι ένα ρόστερ με δύο ποδοσφαιριστές σε κάθε θέση που είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις . Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε περισσότερες ευκαιρίες από τον Ολυμπιακό”.