Μπιλμπάο- Ατλέτικο Μαδρίτης: Κατέρρευσαν οι “ροχιμπλάνκος”

Γκέλα για την Ατλέτικο που ηττήθηκε από τη Μπιλμπάο και για πρώτη φορά δεν κρατάει την πρωτιά της La Liga δεδομένη. Στη μάχη του πρωταθλήματος και η Σεβίλλη.

Την ανάσα της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ αισθάνεται η. Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού η ήττα  από την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο με 1-2 για την 33η αγωνιστική, ουσιαστικά δίνει τη σκυτάλη στην Μπαρτσελόνα που έχει 2 βαθμούς λιγότερους, αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ουσιαστικά πλήρωσε την απροσεξία στην άμυνά της, μόλις στο 8ο λεπτό, και ο Άλεξ Μπερενγκέρ νίκησε τον Γιαν Όμπλακ με κεφαλιά ύστερα από αντεπίθεση των Βάσκων.

Ο Άνχελ Κορέα προσπάθησε μόνος του να κάνει την ανατροπή και είχε ένα μπαράζ τελικών προσπαθειών έπειτα από το γκολ, όμως καμία εξ αυτών δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουνάι Σιμόν. Όταν ανέλαβε τη σκυτάλη ο Μάρκος Γιορέντε, βρήκε αντίπαλο το δοκάρι.

Οι “ροχιμπλάνκος” επιχείρησαν να επιτεθούν από τα άκρα, με παράλληλες μπαλιές, όμως καμία εξ αυτών δεν βρήκε στόχο και τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με έναν πιο πατροπαράδοτο τρόπο, ένα κόρνερ και κεφαλιά του Στέφαν Σάβιτς.

Η άμυνα των φιλοξενουμένων επέτρεψε στον Ουνάι Λόπεθ να πηδήξει μόνος του μετά από κόρνερ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Μπιλμπάο: Σιμόν, Κάπα (46′ Λέκουε), Νούνιεθ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (82′ Γκόμεθ), Ντ. Γκαρθία, Βενθεδόρ (70′ Βέσγα), Μορθίγιο, Σανθέτ (74′ Λόπεθ), Βιγιαλίμπρε (70′ Γουίλιαμς)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ (60′ Φέλιξ), Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι (74′ Ερμόσο), Σαούλ (59′ Σουάρες), Κόκε, Ερέρα (59′ Λεμάρ, Καράσκο, Γιορέντε, Κορέα (65′ Τορέιρα)

Σεβίλλη – Γρανάδα 2-1

Κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη δεν είχε η Σεβίλλη απέναντι στην Γρανάδα και επικράτησε με 2-1 συνεχίζοντας να παλεύει για τον τίτλο της La Liga, στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Η ομάδα του Ζουλέν Λοπετένγκι πήρε το τρίποντο και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 70 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι που δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά πράγματα, παρέμειναν στην όγδοη θέση με 42 βαθμούς.

Στο 16′, ο Ιβάν Ράκιτιτς έβαλε σε θέση οδηγού του Ανδαλουσιάνους, με την Σεβίλλη να έχει την καθολική υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Λούκας Κάμπος «καθάρισε» το ματς στο 53’, με τον Σολδάδο να μειώνει απλά σε 2-1 στο 90’.

Θέλτα – Οσασούνα 2-1

Την ίδια ώρα στην αναμέτρηση του Βίγκο, η Θέλτα πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στη Οσασούνα (2-1), την προσπέρασε στη βαθμολογία, ωστόσο οι ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη να απομακρύνονται.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 42’ με τον Ιάγκο Άσπας, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με Μουρίγιο στο 61’. Το μόνο κατάφερε ο Τόρες στο 77’, ήταν να μειώσει σε 2-1.