Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ: Άντονι και Ράσφορντ ανάγκασαν τους “κανονιέρηδες” στην πρώτη τους ήττα

Με τον Άντονι να κάνει ντεμπούτο με γκολ και τον Ράσφορντ να πετύχει δύο τέρματα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέκοψε το νικηφόρο σερί της Άρσεναλ στο πρωτάθλημα.

Στο “Όλντ Τράφορντ”, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις και επικράτησε της αήττητης έως σήμερα Άρσεναλ με 3-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Γιουνάιτεντ με την νίκη της αυτή επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στους τέσσερις αγώνες, ύστερα από δύο ήττες στις δύο πρώτες αναμετρήσεις και έφτασε τους δώδεκα βαθμούς και την πέμπτη θέση. Αντιθέτως, για την Άρσεναλ αυτή ήταν η πρώτη της βαθμολογική απώλεια και παρέμεινε στους δεκαπέντε βαθμούς και στην κορυφή.

Η Άρσεναλ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και είδε το γκολ του Μαρτινέλι στο 10ο λεπτό να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Εν συνεχεία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο ντεμπούτο του, ο Άντονι στο 35ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού του “κόκκινους διαβόλους”.

Η Άρσεναλ πίεσε να βρείτε την ισοφάριση και την βρήκε στο 60ο λεπτό με τον Μπουκάγιο Σάκα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Φερνάντες έβγαλε σε θέση βολής τον Ράσφορντ που πέρασε τον Ραμσντέιλ και έκανε το 2-1.

Ο Άγγλος υπέγραψε την νίκη των γηπεδούχων στο 75ο λεπτό με ψύχραιμο πλασέ ύστερα από το γύρισμα του Έρικσεν.

Σκόρερς: 35′ Άντονι, 66′,75′ Ράσφορντ – 60′ Σακά

Κάρτες: 71′ ΜακΤόμινεϊ, 81′ Μαγκουάιρ, 94′ Έρικσεν – 24′ Σαλιμπά, 77′ Ζεσούς, 87′ Σακά

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες (80′ Μαγκουάιρ), Μαλάσια, Μακτόμινεϊ, Έρικσεν, Άντονι (58′ Ρονάλντο), Φερνάντες, Σάντσο (67′ Φρεντ), Ράσφορντ (80′ Καζεμίρο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (80′ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (74′ Ενκετιά), Λοκονγκά (74′ Βιέιρα), Τσάκα, Σακά, Έντεγκααρντ (73′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι, Ζεζούς