Μαρούσι-Παναθηναϊκός: Εύκολη νίκη και 12/0 στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Μαρούσι και έκλεισε ιδανικά και από την κορυφή της Basket League το 2023.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς το Μαρούσι εκτός έδρας με 92-79 έκανε το 12/0 στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στην προσεχή ‘Διαβολοβδομάδα” της ευρωλίγκας και πρώτη για το 2024.

Ο Παναθηναϊκός στον τελευταίο αγώνα για το 2023 ήταν ακριβώς όπως τον ήθελε ο προπονητής του σοβαρός και φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση χωρίς να δώσει δικαιώματα στους γηπεδούχους.

Ο Αταμάν, που ξεκούρασε Σλούκα, Λεσόρ και Μήτογλου. είδε τον Λούκας Βιλντόζα να βρίσκεται σε καλή βραδιά και να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 19 πόντους και με πολύ καλά στατιστικά. Εκτός του Αργεντίνου γκαρντ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Γκριγκόνις, Ναν και Ερναγκόμεθ με τον τελευταλίο μάλιστα να αγγίζει το double-double.

Στο 4-8 έπεσε το Μαρούσι (2-5 εντός και 2-3 εκτός έδρας), με τον Γιώργο Λιμνιάτη να βλέπει τον Αϊζέια Μπρίσκο σε κακό απόγευμα και συνολικά την ομάδα του να μην κερδίζει κάτι από αυτόν τον αγώνα. Ο Ρόμπερτ Γούνταρντ ήταν μαχητικός και μαζί με τον Χάρη Γιαννόπουλο οι κορυφαίοι των κιτρινόμαυρων στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο οποίο πήγε πολύς κόσμος του Παναθηναϊκού για να δημιουργήσει μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4′ βρέθηκε να προηγείται με 10-2, ενώ στο 6′ ξέφυγε με  16-5. Στο 9′ οι πράσινοι έκαναν το 26-11, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-12. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-19 στο 12′ και σε 33-24 στο επόμενο λεπτό. Στο 17′ ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 44-29 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-37.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 4-0 για το 55-37 του 22′ και στο 24′ έκαναν το 59-39. Στο 27′ η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους (46-70) και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 75-56.

Το Μαρούσι μείωσε σε 75-61 στο 32’, αλλά και σε 68-78 με 3’24’’ να απομένουν στο ρολόι! Στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 86-71, με το Μαρούσι να επιχειρεί να πλησιάσει και τους πράσινους να διατηρούν απόσταση από τους γηπεδούχους. Στο 39’ οι παίκτες του Αταμάν έγραψαν το 92-74, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 92-79.

Τα δεκαλεπτα: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92

Μαρούσι (Λημνιάτης): Σιμπάντε 13 (3), Χιλ 6, Στασινός 2, Τζούστον 6, Μπόγρης, Μπρίσκοου 5 (1), Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 6, Νικολαΐδης 7 (1), Ιορδάνου 3 (1), Γούνταρντ 14 (1), Γιαννόπουλος 17 (4)

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 8, Βιλντόσα 19 (5), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 8,  Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 5 (1), Ναν 12 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου, Ερνανγκόμεθ 11 (1), Γκριγκόνις 16 (3), Μαντζούκας 7 (1)