Premier League: Η Φούλαμ επικράτησε της Άρσεναλ, “3άρα” η Τότεναμ

Πήρε το τοπικό ντέρμπι επί της Άρσεναλ η Φούλαμ, ενώ η Τότεναμ επικράτησε άνετα της Μπόρνμουθ

Για την 20ή αγωνιστική της Premier League, με νίκες έκλεισαν τη χρονιά η Φούλαμ και η Τότεναμ.

Η Φούλαμ πήρε το ντέρμπι της πόλης, νικώντας με 2-1 την Άρσεναλ στο Κρέιβεν Κότατζ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν με τον Σακά στο 5′, είδαν τη Φούλαμ να φτάνει στην ανατροπή με τα τέρματα των Χιμένες στο 29′ και του Ντε Κόρντοβα-Ριντ στο 60′. Έτσι οι “κανονιέρηδες” παρέμειναν στους 40β και στην 4η θέση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στους 24β και στην 13η θέση.

Η Τότεναμ επικράτησε άνετα με 3-1 της Μπόρνμουθ στο “Tottenham Hotspur Stadium”. Οι “Πετεινοί” πήραν κεφάλι στο σκορ από το 9ο λεπτό με το τέρμα του Σαρ και έκανε το 2-0 στο 71′ με τον Σον. Οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη με τον Ριτσάρλισον στο 80′ να κάνει το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 84′ με τον Σκοτ σε 3-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και άλλο τέρμα στο 90+11′, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο VAR. Οι “Spurs” έφτασαν στους 39β και πλησίασαν την Άρσεναλ στο -1 στην 4η θέση, ενώ η Μπόρνμουθ παρέμεινε στους 25β.

Στο ημίχρονο του αγώνα, οι φίλοι της Τότεναμ είχαν την ευκαιρία να αποχαιρετήσουν τον Ούγκο Γιορίς, ο οποίος μετά από 11,5 χρόνια παρουσίας στο Λονδίνο αποχωρεί, με προορισμό στο MLS και το Λος Αντζελες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής:

Λούτον-Τσέλσι 2-3 (80′ Μπάρκλεϊ, 87′ Αντεμπάγιο – 12′, 70′ Πάλμερ, 37′ Μαντουεκέ)

Άστον Βίλα-Μπέρνλι 3-2 (28′ Μπέιλι, 42′ Ντιαμπί, 89′ Λουίς – 30′ Αμντουνί, 71′ Φόστερ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 3-1 (14′, 58′ Ολίσε, 39′ Έζε – 2′ Πότερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (14′ Ρόδρι, 61′ Άλβαρες)

Γουλβς-Έβερτον 3-0 (25′ Κίλμαν, 53′ Κούνια, 61′ Ντόουσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (64′ Ντομίνγκες, 82′ Γκιμπς-Γουάιτ – 78′ Ράσφορντ)

Φούλαμ-Άρσεναλ 2-1 (29′ Χιμένες, 60′ Ντε Κόρντοβα-Ρέιντ – 5′ Σάκα)

Τότεναμ-Μπόρνμουθ 3-1 (9′ Σαρ, 72′ Σον, 80′ Ριτσάρλισον – 84′ Σκοτ)

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ (22:00, 1/1)

Γουέστ Χαμ-Μπράιτον (21:30, 2/1)