Ματσάρα χωρίς νικητή!

Σε ένα γεμάτο αγώνα με φάσεις και γκολ, Ουρουγουάη και Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Πόρτο Αλέγκρε, για την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Για την Σελέστε πέτυχαν τα γκολ οι Σουάρες και Χιμένεθ, ενώ για τους «μπλε σαμουράι» ο Μιγιόζι με δύο τέρματα. Δύο δοκάρια είχε η Ουρουγουάη με τον Σουάρες και τον Καβάνι.

Φρενήρης ρυθμός σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την Ιαπωνία να πιέζει σε όλες τις γραμμές με ασφυκτικό πρέσινγκ και την Ουρουγουάη να προσπαθεί να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Ταβάρες είναι πρώτη με τέσσερις βαθμούς έχοντας αγώνα περισσότερο, ενώ οι Ιάπωνες διατηρούν ελπίδες για την πρόκριση, μετά από αυτή την ισοπαλία και τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, απειλώντας από νωρίς τις αντίπαλες εστίες. Ένα μακρινό σουτ του Σουάρες λίγο έλειψε να κρεμάσει τον Καβασάκι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ιαπωνία απάντησε όμως το δυνατό σουτ του Οκαζάκι, μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στη συνέχεια ο γρήγορος ρυθμός διευκόλυνε τους Ιάπωνες, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν και να αιφνιδιάσουν τους Ουρουγουανούς. Στο 25ο λεπτό ο Σιμπασάκι βρήκε τον Μιγίοσι και με ωραία ενέργεια και με σουτ, νίκησε τον Μουσλέρα, ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Στο 33’ o Καβάνι ανετράπη, όμως για να δοθεί το πέναλτι, χρειάστηκε η χρήση του VAR. Την εκτέλεση του πέναλτι, ανέλαβε ο Σουαρες, ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Στο 36’ ο Καβάνι είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την μεγάλη περιοχή, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1 σε ένα γεμάτο ημίχρονο.

Με τον ίδιο ρυθμό, όπως στο πρώτο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει «πάνω-κάτω» και με τις δύο ομάδες να φτάνουν κοντά στο γκολ.

Στο 55’ μετά από ωραία αντεπίθεση της Σελέστε, ο Σουάρες με όμορφη μπαλιά, έβγαλε τον Καβάνι απέναντι στον Καβασίμα, όμως το πλασέ που έκανε, το απέκρουσε ο Ιάπωνας τερματοφύλακας.

Τρία λεπτά αργότερα οι «μπλε Σαμουράι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Μετά από ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, ο Σουγιόκα έκανε τη σέντρα, με τον Μιγιόσι να κάνει την προβολή, τον Μουσλέρα να μην αποκρούει σωστά και ο Μιγιόσι το εκμεταλλεύτκε, κάνοντας το 2-1.

Στη συνέχεια η Ουρουγουάη ανέβασε την πίεση της και ‘’σφυροκόπησε’’ την άμυνα της Ιαπωνίας. Στο 65’ μετά το κόρνερ του Λοντέιρο, ο Χιμένεθ πήρε την κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2-2.

Στο 79’ η ομάδα του Ταβάρες είχε νέο δοκάρι με την κεφάλια του Σουάρες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Ουρουγουάη πίεσε ασφυκτικά την Ιαπωνία για το νικητήριο τέρμα.

Στο 94’ ο Σουάρες έφτασε κοντά, όμως το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καβασίμα.  Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Κίτρινες: Ν. Ουέντα, Νακαζίμα

Ουρουγουάη (Ταβάρες):  Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένεθ, Γκοδίν, Λασάλτ (28’ Γκονσάλες), Νάντεζ (59’ Ντε Αρασκαέτα), Τορέιρα, Μπεντακούρ, Λοντέιρο (73’ Βαλβέρδε), Σουάρες, Καβάνι

Ιαπωνία (Μοριγιάσου): Καβασίμα, Ιβάτα (87’ Τατσούτα), Ν. Ουέντα, Τομιγιάσου, Σουγιόκα, Μιγιόσι (82’ Κούμπο), Σιμπασάκι, Ιτακούρα, Νακαζίμα, Οκαζάκι, Άμπε(67’ Α. Ουέντα)