Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων – Το Καμερούν άφησε εκτός την Αργεντινή

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών της Γαλλίας.

Ολλανδία, Καναδάς και Καμερούν προκρίθηκαν από τον 5ο όμιλο, ΗΠΑ και Σουηδία από τον 6ο.

Καμερούν-Νέα Ζηλανδία 2-1

Το Καμερούν νίκησε τη Νέα Ζηλανδία με 2-1 στο Μονπελιέ και πήρε την πρόκριση από τον 5ο όμιλο, αφήνοντας τις Νεοζηλανδές εκτός.

Στο 57’ η Ατζάρα έκανε το 1-0, στο 80’ η Αβόνα με αυτογκόλ ισοφάρισε για τις Νεοζηλανδές (στο μοναδικό τους τέρμα στο τουρνουά), πριν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά η Αβόνα δώσει τη νίκη στο Καμερούν.

Καμερούν (Τζούμφα): Ντομ, Ατζάρα, Λιούκο, Ετζανγκέ, Τζόνσον, Ονγκιένε, Φούτζιο, Γιάνγκο (84’ Αμπένα), Αβόνα, Ενγκαναμούιτ (54’ Τακούντα), Αμπάμ

Νέα Ζηλανδία (Σερμάνι): Νάιλερ, Πέρσιβαλ, Γκριν (68’ Γουίλκινσον), Στοτ, Ρίλεϊ, Έρτσεγκ, Γκρεγκόριους, Γουάιτ, Ρόουεν, Ντάνκαν (68’ Χάσετ), Τσάνς (88’ Λόνγκο)

Ολλανδία-Καναδάς 2-1

Η Ολλανδία νίκησε και αυτή με 2-1 τον Καναδά, μια νίκη που ουσιαστικά έκρινε την πρωτιά του ομίλου, μιας και πέρασαν και οι δύο ομάδες.

Η Ντέκερ στο 54’ έδωσε το προβάδισμα στις Ολλανδέζες, στο 60’ η Σινκλέρ ισοφάρισε για τον Καναδά, μέχρι το 75’ όταν η Μπερστέιν έδωσε τη νίκη στις «οράνιε».

Ολλανδία (Βίγκμαν): Φαν Φέντερβαλ, Φαν Λούντερεν, Βαν Ντόνκεν, Ντέκερ, Σπίτσε (70’ Μπερστέιν), Μιέντμα, Φαν ντε Ντονκ (87’ Χάνσεν), Μάρτενς (70’ Ρορντ), Γκρένεν, Μπλόντγουορθ

Καναδάς (Μόλερ): Λάμπε, Τσάπμαν (69’ Ριβιέρ), Μπουτσάναν, Ζαντόρσκι, Χουιτέμα, Λόρενς, Σκοτ (79’ Κιν), Σινκλέρ (68’ Λέον), Σμιντ, Μπέκι, Φλέμινγκ

Η τελική βαθμολογία του 5ου ομίλου: 1. Ολλανδία 9β, 2. Καναδάς 6β, 3. Καμερούν 3β, 4. Νέα Ζηλανδία 0β.

Σουηδία-ΗΠΑ 0-2

Οι ΗΠΑ νίκησαν στη Χάβρη με 2-0 τη Σουηδία, σε ματς που και αυτό έκρινε την πρωτιά του ομίλου.

Σκόρερ για τις Αμερικανίδες η Χόραν στο 3ο λεπτό και η Άντερσον στο 50’ με αυτογκόλ.

Σουηδία (Γκέραρντσον): Λίνταλ, Άντερσον, Σέμπραντ, Ασλάνι (79’ Χούρτινγκ), Γιάκομπσον, Μπλακστένιους, Ίλεστεντ, Μπιορν, Ζιγκιότι, Σέγκερ (63’ Γκλας), Σουχ (56’ Ρόλφο)

ΗΠΑ (Έλις): Νέχερ, Μιούις, Σόερμπρουν, Ο’Χάρα, Νταλκέμπερ, Χόραν, Μόργκαν (46’ Λόιντ), Ραπίνο (83’ Πουχ), Λαβέλ (63’ Πρες), Χιθ, Νταν

Ταϊλάνδη-Χιλή 0-2

Σημαντική νίκη γοήτρου πήρε η Χιλή κόντρα στην Ταϊλάνδη στη Ρεν. Οι Χιλιανές νίκησαν 2-0 με το αυτογκόλ της τερματοφύλακα  Μπούνσινγκ στο 48ο λεπτό και της Ουρούτια στο 80ο λεπτό.

Ταϊλάνδη (Σρατονγκβιάν): Μπούνσινγκ, Τσίνβονγκ, Πάντσα, Χουεάνπετ, Ινταμί (73’ Τσούτσεν), Νιλντ, Πέτβισετ (90’+1 Σάενκουν), Σρανγκτάισονγκ, Τόνγκσομπουτ (58’ Βένγκοεν), Σορνσάι, Γκοέν

Χιλή (Λετελιέ): Έντλερ, Σότο, Γκερέρο, Λάρα, Αράγια (46’ Γκρες, 88’ Ρόχας), Ουρούτια, Αέδο, Λόπεζ, Σάεζ, Ζαμόρα, Μπαλμασέντα

Η τελική βαθμολογία του 6ου ομίλου: 1. ΗΠΑ 9β, 2. Σουηδία 6β, 3. Χιλή 3β, Ταϊλάνδη 0β.