Ματσάρα στο Μιλάνο με νικήτρια την Λάτσιο

Η Λάτσιο είναι η ομάδα που συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών για το κύπελλο Ιταλίας, καθώς μέσα στο Τζουζέπε Μεάτσα επιβλήθηκε με 3-4 (0-0κ.δ) (1-1 παρ) στα πέναλτι με τον Λέιβα να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Λάτσιο, καθώς έφτανε συχνότερα από την γηπεδούχο στα καρέ του Χαντάνοβιτς.

Ενδεικτικές είναι και οι τελικές που ήταν μια για την γηπεδούχο Ίντερ και έξι για την ομάδα της Ρώμης.

Αυτή η κατάσταση άλλαξε στο β’ μέρος η Ίντερ μπήκε δυναμικά δημιούργησε ευκαιρίες με ομαδικές προσπάθειες, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία της Λάτσιο.

Ενώ η Λάτσιο ήταν καλή στην επίθεση, δεν είχε το μυαλό της στα μετόπισθεν και δέχτηκε 8 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.Εν τέλει καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές, αλλά η κούραση της Ίντερ ήταν εμφανής.

Η Λάτσιο μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με το όμορφο τέρμα του μόνιμου σκόρερ της Τσίρο Ιμόμπιλε στο 108′ να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά η Ίντερ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ικάρντι έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Αμφότερες οι ομάδες έχασαν το δεύτερο πέναλτι και πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τελευταίο πέναλτι, το οποίο έχασε ο Ναινγκολάν, σε αντίθεση με τον Λούκας Λέιβα που ευστόχησε και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρινιάρ, Μιράντα, Νταμπρόσιο, Ασαμόα, Μάριο(Μαρτίνες 81′), Γκαλιαρντίνι(Βεσίνο 46′), Πολιτάνο(Σοάρες 106′), Μπρόζοβιτς, Καντρέβα(Ναίνγκολάν 106′), Ικάρντι

Λάτσιο: Στρακόσια, Ράντου, Ασέρμπι, Γουάλας(Μπάστος 70′), Λέιβα, Μάρουσιτς, Σάβιτς, Λούλιτς(Ντουρμισί 80′), Αλμπέρτο(Παρόλο 101′), Κορέα(Καϊσέδο 88′)