Με “10” πέρασε από την Πλατεία η Λαμία

Η ομάδα της Λαμίας πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με 0-1, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 1.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Καραμάνος στο 11ο λεπτό. Η Λαμία έπαιζε με 10 παίκτες από το 26ο λεπτό και κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Παραμένει τελευταίος ο Πανιώνιος με 6ω, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 9η θέση με 22β.

Πολύ επιθετικά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας και το νικηφόρο γκολ για την ομάδα της Λαμίας.

Στο 11ο λεπτό ο Τιρόνε έστρωσε ωραία στον Καραμάνο, ο οποίος πλάσαρε από την μικρή περιοχή και έκανε το 0-1.

Ο Καραμάνος από τους φιλοξενούμενους και ο Εμμανουηλίδης από τους γηπεδούχους δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 26ο λεπτό η ομάδα της Λαμίας έμεινε με δέκα παίκτες, αφού μετά τη χρήση VAR ο Mπεχαράνο πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Τσιλούλη εκτός φάσης.

Στο 29ο λεπτό ο Πανιώνιος έχασε τρομέρη ευκαιρία για να ισοφάρισει με τον Παπανικολάου να σουτάρει και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει επιτυχώς την μπάλα.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος πίεζε για την ισοφάριση, αλλά δε μπόρεσε να παραβιάσει ούτε την άμυνα του ΠΑΣ Λαμία, ούτε την εστία του Θεοδωρόπουλου.

Έτσι το παιχνίδι έληξε με σκορ 0-1 και μία μεγάλη νίκη για την ομάδα της Λαμίας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρόμανιτς, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Αραμπουλί, Δούμτσιος,

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κιάκος (77’ Γρίβας), Σαραμαντάς, Παπανικολάου, Μασούρας, Τσιλούλης (63’Δούμτσιος), Εμμανουηλίδης (46’Μιλόγεβιτς), Αραμπούλι

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης (33’ Ασίγκμπα), Σκόνδρας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Ντελ Πίνο (54’ Σάλιακας), Ρόμανιτς (82’ Βύντρα), Καραμάνος