Ποδαρικό με πρόκριση για Λίβερπουλ και Τσέλσι

Η Λίβερπουλ επικράτησε στο ντέρμπι της πόλης επί της Έβερτον με 1-0 στο «Άνφιλντ» και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας.

Το μοναδικό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο 18χρονος Τζόουνς, ο οποίος πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λίβερπουλ στη μεγάλη ομάδα. Ο νεαρός πέτυχε ένα όμορφο γκολ, στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι παράθυρο του κιπερ της Έβερτον.

Παρά το γεγονός ότι οι «κόκκινοι» έπαιζαν με την δεύτερη εντεκάδα κατάφερε και παρέμεινε αήττητη εδώ και μια δεκαετία στα ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ και απέκλεισε τα «Ζαχαρωτα» από τη συνέχεια του FA Cup.

Αξίζει να σημειωθεί πως μόλις στο 7ο λεπτό ο Τζέιμς Μίλνερ πέρασε αναγκαστικά εκτός παιχνιδιού.

Τελευταία φορά που η Έβερτον πανηγύρισε νίκη στο ντέρμπι ήταν στις 17 Οκτωβρίου του 2010.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Αντριάν, Μίλνερ (8′ Λαρουσί), Γκόμεζ, Φίλιπς, Γουίλιαμς, Λαλάνα, Κιριβέλα, Τζόουνς, Μιναμίνο (70′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Έλιοτ (79′ Μπρούστερ), Οριγκί

Έβερτον (Αντσελότι): Πίκφορντ, Κόουλμαν (63′ Κεν), Χόλγκεϊτ, Μίνα, Ντίνιε, Σνάιντερλεν (63′ Ντελφ), Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ (79′ Μπερνάρντ), Σιντιμπέ, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε στην Τσέλσι για να καθαρίσει την πρόκριση κόντρα στην Νότιγχαμ, με τον Χάντσον-Οντόι να ανοίγει το σκορ και τον Μπάρκλεϊ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Αντίθετα σε επαναληπτικό αγώνα θα οδηγηθει η Τότεναμ, που φιλοξενήθηκε στην έδρα της Μίντλεσμπρο και δεν κατάφερε να προκριθεί κατευθείαν.

Το εισιτήριο της πρόκρισης πήρε και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που δεν επέτρεψε στην ερασιτεχνική Φάιλντ να κάνει την έκπληξη. Τέλος όσον αφορά τις εκπλήξεις της βραδιάς την πρόκριση πανηγύρισε η Ντέρμπι, η οποία πέρασε με σκορ 1-0 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Το παιχνίδι με τα περισσότερα γκολ άνηκε δικαιωματικά στην ΚΠΡ, που διέλυσε την Σουόνσι με σκορ 5-1.