Με “άλλον αέρα” η Ντόρτμουντ, ξύλο και πέναλτι στο Βερολίνο

Άνετη επικράτηση της Μπορούσια Ντόρτμουντ επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της πρώτης με 4-0 για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη χάρη σε δύο προσωπικά τέρματα του αρχηγού της Μάρκο Ρόις(50′, 90′), ένα του Γκερέιρο(83′) καθώς και ένα του συνήθης ύποπτου Πάκο Αλκάθερ(28′). Χαλίκι, Σάντσο και Λάρσεν κατέγραψαν από μία ασσίστ.

Η Γκλάντμπαχ πήρε το διπλό στην έδρα της Κολωνίας με 0-1. Χρυσός σκόρερ της αναμέτρησης χρίστηκε ο Αλασάνε Πλεά στο 14ο λεπτό.

Η Βέρντερ Βρέμης πήρε κι αυτή μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου. Σε ένα ματς με πολλά νεύρα και από μία κόκκινη και για τις δύο ομάδες στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού(90′ Σούμποτιτς, 90’+1 Σαχίν), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ. Μία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάρσεν(5′) και δεύτερη με γκολ του Φέλγκρουχ(55′).

Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στην ισοφάριση πρροσωρινά σκοράροντας κι αυτοί από την άσπρη βούλα με τον Άντερσον στο 14′. Στην αναμέτρηση υπήρχε και τρίτο σφύριγμα για πέναλτι που δόθηκε στους φιλοξενούμενους. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Κλάσεν όπου στάθηκε άτυχος αυτή την φορά.

Τέλος η Άουγκσμπουργκ πήρε μία νίκη που δεν την άξιζε βάση της εμφάνισης της μες τον αγωνιστικό χώρο απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1. Ρίχτερ και Νίντερλέχνερ πέτυχαν έδωσαν το προβάδισμα με 2-0 ενώ οι παίκτες της Φρανκφούρτης κατάφεραν απλά να μειώσουν στο σκορ με τον Πασιέντσια στο 73′.