Σόου από Τσέλσι και Τότεναμ στα παιχνίδια τους, πήρε το τρίποντο τελικά η Γιουνάιτεντ

Εύκολες νίκες για Τσέλσι και Τότεναμ απέναντι στις Γουλβς και Κρίσταλ Πάλας αντίστοιχα. Αγχωτική νίκη της Γιουνάιτεντ απέναντι στη Λέστερ με 1-0 με το πέναλτι του Ράσφορντ.

Έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας η Μπέρνλι στο Μπράιτον. Έφυγε με το διπλό από το Σέφιλντ η Σαουθάμπτον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-0

Δύσκολη νίκη για την Γιουνάιτεντ με 1-0 κόντρα στη Λέστερ για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 8′ η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ράσφορντ. Κράτησε το προβάδισμα η ομάδα του Σόλσκιερ και πήγε με αυτό στα αποδυτήρια αλλά έχασε τον έλεγχο του αγώνα και επαναπαύτηκε στο γκολ-πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησαν πολλές φορές τον Ντε Χέα αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και έτσι οι Κόκκινοι Διάβολοι πήραν τους τρεις βαθμούς.

Γουλβς-Τσέλσι 2-5

Διέλυσε την Γουλβς η Τσέλσι στο Μολινό με 5-2 για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Τομόρι πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Μπλε στο 31′. Δεύτερο γρήγορο γκολ στο 34′ με τον Άμπραχαμ έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στο σύνολο του Λάμπαρντ. Δεύτερο γκολ του Άγγλου επιθετικού στο παιχνίδι και τρίτο των φιλοξενούμενων στο 41′.

Το χατ τρικ ολοκλήρωσε στο 56′ ο πρώην επιθετικός της Άστον Βίλα πετυχαίνοντας το 4-0. Ο διεθνής με τις μικρές εθνικές της Αγγλίας πέτυχε το γκολ της τιμής για την Γουλβς στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 69′. Οι λύκοι βρήκαν ακόμα ένα γκολ με τον Κουτρόνε αυτή τη φορά στο 85′ αλλά ήταν πολύ αργά για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Οι παίκτες του Άγγλου προπονητή ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ένα ακόμα γκολ, αυτή τη φορά του Μάουντ, κάνοντας το 5-2.

Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 4-0

Η Τότεναμ φιλοξένησε την Κρίσταλ Πάλας για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς.

Οι Πετεινοί βρήκαν το πρώτο γκολ με τον Σον από το 10′. Αυτογκόλ του Βαν Άανχολτ στο 21′ έκανε το 2-0. Καθάρισε το παιχνίδι στο 23′ ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός με το δεύτερο του γκολ. Πάρτι των Σπερς βρίσκοντας τέταρτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Λαμέλα στο 42′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ηρέμησαν και κράτησαν την μεγάλη αυτή νίκη μέχρι το τέλος χωρίς να δεχτούν γκολ.

Μπράιτον-Μπέρνλι 1-1

Με γκολ του Χέντρικ στο 90+1′ η Μπέρνλι πήρε έναν βαθμό στο Μπράιτον για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με την γηπεδούχο ομάδα να έχει την κατοχή αλλά να μην δημιουργεί φάσεις.

Οι Γλάροι πήραν προβάδισμα με τον Μωπαί στο 51′. Έκλεψαν έναν βαθμό στο Άμεξ Στέντιουμ οι φιλοξενούμενοι με σκόρερ τον Χέντρικ στο 90+1′.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπτον 0-1

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Σαουθάμπτον με 1-0 κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο επιχειρώντας αρκετά σουτ η κάθε μία.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στο 54′ με τον Μακ Μπέρνι αλλά με το VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι Άγιοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο Μπραμάλ Λέιν με τον Τζενέπο στο 66′. Όλα στραβά και ανάποδα για την νεοφώτιστη ομάδα η οποία έχασε τον Σαρπ μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχτηκε στο 85′.