Με ανατροπή η Μονακό νίκησε τη Μαρσέιγ

Η Μονακό κέρδισε με ανατροπή τη Μαρσέιγ στο ντέρμπι και ανεβαίνει στη βαθμολογία, η Νις έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λανς

Για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μαρσέιγ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1.

Η ομάδα του Βίλας Μπόας προηγήθηκε με τον Ράντονιτς στο 12′, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο κεφαλιές του Μαριπάν στο 47′ και του Τσουαμενί στο 75′ έφεραν το ματς τούμπα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιόβετιτς στο 90+2′.

Με αυτή τη νίκη η Μονακό βρίσκεται στην 4η θέση με 39 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Μασσαλίας είναι στην 6η με 32 βαθμούς.

Στη πρώτη φάση του αγώνα, στο 12ο λεπτό η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Ράντονιτς που έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής προς το κέντρο της εστίας με το Λεκόμτ να κάνει  κακή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, 1-0 των φιλοξενούμενων.

Αρκετά λεπτά μετά στο 40′, η Μονακό απείλησε μετά από σέντρα και με αποδέκτη τον Βόλαντ που εκτέλεσε από καλό σημείο, αλλά ο Μανταντά απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 41′ ο Μπεν Γιεντέρ έκανε μια κούρσα και εκτέλεσε λίγο έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 48′ μετά από εκτέλεση ο Μαριπάν πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1 για τη Μονακό.

Στο 50′ ο Μπεν Γιεντέρ έκανε ωραίο τελείωμα μέσα από τη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας τον φιλοξενούμενων ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Κόρνερ που εκτελέστηκε στο 51′, ο Τσουαμενί έκανε τη κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο.

Η επόμενη αξιόλογη φάση έγινε στο 75′, όταν ο Γκολόβιν εκτέλεσε το κόρνερ και για ακόμα μία φορά ο Τσουαμενί έπιασε την κεφαλιά και έκανε την ανατροπή για τη Μονακό (2-1).

Στο 90+2′ το εξαιρετικό σουτ από τον Γιόβετιτς κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-1. Τίποτα άλλο δεν έγινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 22′ Μπαλέρντι, 49′ Σάκαϊ, 76′ Άλβαρο, 81′ Ντιατά, 82′ Κχαουί, 90′ Γκολόβιν, 90+1′ Γκουεγιέ, 90+3′  Φοφανά.

Μονακό (Κόβατς): Λεκόμτ, Ολιβέιρα Σίλβα, Μπαντιασίλε, Μαριπάν, Σιντιμπέ, Ντιόπ (68′ Ντιατά), Αγκιλάρ (46′ Γκολόβιν), Φοφανά, Τσουαμενί, Βόλαντ (90+1′ Πελέγκρι), Μπεν Γιεντέρ (78′ Γιόβετιτς).

Μαρσέιγ (Μπόας): Μανταντά, Καλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Μπαλέρντι, Κιζάνς (76′ Κχαουί), Λιρόλα, Σακάι, Γκουεγιέ, Τοβέν (67′ Ζερμέν), Ράντονιτς (68′ Πογιέτ), Μπενεντέτο (60′ Μίλικ).

Λανς-Νις 0-1

Η Νις επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Λανς, χάρις το γκολ του Ατάλ στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης και βρίσκεται πλέον στην 13η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 7η θέση με 31 βαθμούς.