«Χωρίς να ιδρώσει» η Άστον Βίλα επικράτησε της Νιούκαστλ

Εύκολο βράδυ για τους «χωριάτες» που νίκησαν άνετα τη Νιούκαστλ

Η Άστον Βίλα φιλοξένησε στο “Βίλα Παρκ” τη Νιουκάστλ για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, επικράτησε με 2-0 και πλησίασε ακόμα πιο κοντά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Σε ένα βράδυ, όπου η Βίλα δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα, πήρε το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας το μέχρι το τέλος. Το σκορ για τα «λιοντάρια» άνοιξε στο 13’ ο Γουάτκινς, με τον Τραορέ να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιούκαστλ δεν έβγαλε αντίδραση, οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν χαλαρά τη μπάλα χωρίς να βιάζονται έχοντας στην «πλάτη» τους την ασφάλεια του 2-0 και κάπως έτσι, η Βίλα έφτασε τους 29 βαθμούς (έχει έναν αγώνα λιγότερο).

Από την άλλη, οι «καρακάξες» παρέμειναν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη με 19 βαθμούς και την 16η θέση.

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνεζ – Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ – Λουίζ, Νακάμπα – Τραορέ (80’ Τρεζεκέ), Μπάρκλεϊ (80’ Ελ Γκάζι), Γκρίλις (88’ Ράμσεϊ) – Γουάτκινς

Νιούκαστλ (Στιβ Μπρους): Ντάρλοου – Λιούις, Σερ, Λασέλς, Χέιντεν, Μανκίγιο (71’ Σεντ Μαξιμέν) – Αλμιρόν (81’ Γκέιλ), Χέντρικ, Σέλβεϊ – Κάρολ (71’ Φρέιζερ), Γουίλσον