Με ανατροπή έφυγε από το Γεντί Κουλέ ο ΠΑΟΚ

Με μια τόσο εντυπωσιακή, όσο και εύκολη ανατροπή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με 1-3 στο Γεντί Κουλέ στην αναμέτρηση που άνοιξε την 3η αγωνιστική της Σούπερλιγκ. Σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Μπίσεσβαρ 37′, Μάτος 45+2′ και Μαουρίτσιο 52′. Για τον ΟΦΗ είχε ανοίξε το σκορ στο 22′ ο Παπαστεριανός.

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του ΟΦΗ κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς να ανάψει ούτε ένα καπνογόνο και με χιλιάδες χαρτάκια στον αέρα,το Γεντί Κουλέ υποδέχθηκε εντυπωσιακά και πάλι τους ασπρόμαυρους στη Σούπερλιγκ μετά από 3 χρόνια.

Περίπου 7000 φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου  “Θ.Βαρδινογιάννης” ενώ 800 περίπου φίλοι του ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκαν στη Θύρα 6.

Ο τιμωρημένος Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε με σχηματισμό 4-2-3-1 τον ΟΦΗ με Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, Κυριακίδη δεξί μπακ, Κοροβέση αριστερό. Στόπερ οι Κομεσίδης και Ποτουρίδης. Στην τριάδα του κέντρου οι Νάστος, Παπαστεριανός και Νέιρα. Στα φτερά της επίθεσης οι Ντίνας και Σάσι και σέντερ φορ ο Βουό.

Με 4-4-2 ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχοντας στο τέρμα τον Πασχαλάκη. Στην άμυνα οι Βιεϊρίνια, ο Μάτος, ο Βαρέλα και ο Κρέσπο. Η τετράδα του κέντρου αποτελείται από τους Κάνιας Μαουρίτσιο, Μπίσεσβαρ και Λεο Ζαμπά. Στην επίθεση ντεμπούτο κάνει ο Καρέλης και στο πλάι του είναι ο Ελ Καντουρί.

Το ματς

Α’ μέρος

Τα πρώτα λεπτά βρήκαν τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει και κόντρα στη ροή του ματς στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Βουό έκλεψε την μπάλα από τον Κάνιας, ο Παπαστεριανός πήρε, ντρίμπλαρε τον Κρέσπο και με πανέμορφο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 37′ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ελ Καντουρί να παίρνει τη μπάλα από αριστερά, να κόβει στον Μπίσεσβαρ, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ με το αριστερό νίκησε τον Στρέζο κάνοντας το 1-1. Οι Κρητικοί απείλησαν εκ νέου με εκτέλεση φάουλ του Ντίνα στο 45′ όμως ο Πασχαλάκης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ και ο Μάτος με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-2 για το Δικέφαλο του Βορρά

Με το γκολ του ΠΑΟΚ επικράτησε ιδιαίτερη ένταση αφού ο Πασχαλάκης πανηγύρισε προκαλώντας έντονα και για πολύ ώρα προς τους φιλάθλους του ΟΦΗ που ήταν πίσω από το τέρμα με αποτέλεσμα να ξεσηκωθούν οι οπαδοί και να επικρατήσει ανησυχία ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες χωρίς όμως να δοθεί συνέχεια. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια

Β’ μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο. Στο 53′ ο Λέο Ζαμπά με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-3 για τον ΠΑΟΚ. Με την είσοδο των Αραβίδη και Πλατέλλα (στις θέσεις των Σάσι και Ντίνα, αντίστοιχα) ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει στο 52′ με τον Αραβίδη όταν ο Κοροβέσης του έδωσε τη μπάλα, εκείνος ενώ ήταν μόνος στην περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 76′ ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραίο σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ απάντησε όταν μετά από κόρνερ του Πλατέλλα ο Κυριακίδης δεν έπιασε καλά του σουτ κι έστειλε τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει Τσέλσι, οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο του Βορρά να φεύγει με σημαντικό διπλό από την Κρήτη κάνοντας το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κοροβέσης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Νάστος, Παπαστεριανός, Νέιρα (65′ Κουτσιανικούλης), Ντίνας (46′ Πλατέλλας), Σάσι (46′ Αραβίδης), Βουό.

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Αραβίδης, Κοιλιάρας, Παπάζογλου, Μπολάκης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας (61′ Βέρνμπλουμ), Μαουρίτσιο, Μπίσεσβαρ (79′ Σάκοφ), Λεό Ζαμπά (69′ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Καρέλης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλο από την Αρκαδία με βοηθούς τους Αλεξέα και Ψαρρή από τη Μεσσηνία και τη Ζάκυνθο αντίστοιχα. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Τσαμούρης από τον Πειραιά και παρατηρητής διαιτησίας ο Κουρκουνάς απο τα Χανιά.

Μικρά από το Γεντί Κουλέ:

-Εγκαινιάστηκαν τα τουρνικέ στο Γεντί Κουλέ και γι αυτόν τον λόγο παρατηρήθηκε ιδιαίτερη καθυστέρηση όσον αφορά στην είσοδο των φιλάθλων στις κερκίδες του γηπέδου. Χαρακτηριστικό είναι ότι 10 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης πολλά καθίσματα ήταν κενά ενώ μετά την έναρξη του αγώνα το γήπεδο γέμισε.

-Πολύ ωραία εικόνα με τους φιλάθλους των δύο ομάδων στο Γεντί Κουλέ αφού μεταξύ τους δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

-Παθιασμένος ο Νάστος στην πρώτη του συμμετοχή στην 11άδα του ΟΦΗ στη Σούπερλιγκ.

-Συνεχίζουν τα αμυντικά προβλήματα στον Όμιλο αφού σε 3 ματς έχει δεχθεί 7 γκολ.

-Μεγάλος βάθος στον πάγκο του ΠΑΟΚ, δεν φάνηκε καθόλου η απουσία του Πρίγιοβιτς.

-Δεν έδειξε να τον επηρεάζει η αποχή του από τα γήπεδα τον Νίκο Καρέλη ο οποίος ταλαιπώρησε πάρα πολύ τα στόπερ του ΟΦΗ.

Την Ξάνθη αντιμετωπίζει ο ΟΦΗ στα Πηγάδια για την επόμενη, 4η αγωνιστική, ενώ ο ΠΑΟΚ παίζει στην Τούμπα με την ΑΕΚ.