Με ανατροπή επικράτησε η Ιταλία

Στον όμιλο της Εθνικής, η Ιταλία έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη απέναντι στην Βονία/Ερζεγοβίνη, ενώ την νίκη πήρε και η Φινλανδία εκτός έδρας απέναντι στο Λίχτενστάιν.

Στον 9ο όμιλο, το Καζακστάν επικράτησε εύκολα του Άγιου Μαρίνου με 4-0, ενώ επικράτησαν Βέλγιο και Ρωσία απέναντι σε Σκωτία και Κύπρο αντίστοιχα.

Group J

Λιχτενστάιν-Φινλανδία 0-2

Λιχτενστάιν και Φινλανδία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Ράινπαρκ και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές με 0-2.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή δεν κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, δίνοντας την ευκαιρία στους Φινλανδούς να βγουν στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 37’, όταν ο Πούκι βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Λεντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο δεύτερο μέρος, με τον Κάλμαν. Στο 57’, ο Λαπαλάινεν βρήκε τον Κάλμαν, ο οποίος δεν δίστασε να κάνει το 0-2. Το Λίχτενστάιν δεν κατάφερε να αντιδράσει στο παιχνίδι της Φινλανδίαας και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.

Ιταλία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-1

Στο Αλιάνζ Στάδιο στο Τορίνο, η Ιταλία υποδέχτηκε την Βοσνία/Ερζεγοβίνη και επικράτησε με ανατροπή με 2-1.

Η Βοσνία στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση, με την πρώτη καλή ευκαιρία να σημειώνεται υπέρ της. οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 33’, όταν ο Βίσκα πάσαρε στον Τζέκο, ο οποίος βρέθηκε σε άδειο τέρμα και σκόραρε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν λιγότερο από πέντε λεπτά να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσια. Ο Μπερναρντέσκι βρήκε ωραία τον Ινσίνιε στην άκρη της περιοχής, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Η Βοσνία ανέβασε ρυθμούς και ήταν απειλητική μετά την ισοφάριση, αλλά δεν στάθηκε τυχερή. Λίγο πριν το τέλος, η Ιταλία πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, κάνοντας την ανατροπή. Στο 86’, ο Ινσίνιε έδωσε την πάσα στον Βεράτι, ο οποίος από την άκτη της περιοχής έκανε ένα χαμηλό σουτ, βρίσκοντας δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Group I

Καζακστάν-Άγιος Μαρίνος 4-0

Το Καζακστάν υποδέχτηκε τον Άγιο Μαρίνο στο Αστάνα Αρένα και επικράτησε με 4-0, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση.

Οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές για τις δύο πλευρές, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Σουγιούμπαγιεβ πάσαρε στον Κουάτ, ο οποίος βρήκε τον χώρο να σουτάρει και να κάνει το 1-0, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1’).

Στο δεύτερο μέρος, το Καζακστάν ήταν καταιγιστικό, σημειώνοντας τρία ακόμα γκολ, που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Φεντίν στο 62’ σκόραρε για το 2-0, τρία λεπτά αργότερα (65’), ο Σουγουμπαγιέν μετά την πάσα του Ισλαμχάν σημείωσε το 3-0 και στο 79’, ο Ισλαμχάν έγινε εκτελεστής, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Ο Άγιος Μαρίνος δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς ούτε σε αυτή την αγωνιστική, με την συνέχεια να γίνεται ακόμα πιο δύσκολη.

Βέλγιο-Σκωτία 3-0

Βέλγιο και Σκωτία ήρθαν αντιμέτωπες στο Κινγκ Μπόντουιν, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0.

Το Βέλγιο έδειξε την ανωτερότητά της από την αρχή της αναμέτρησης δημιουργώντας ευκαιρίες προς το αντίπαλο τέρμα. Στο ημίωρο, είχε ήδη χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1’), ο Αζάρ βρήκε ωραία τον Λουκάκου, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στο άδειο τέρμα για το 1-0.

Στο 57’, το Βέλγιο πέτυχε ένα τυχερό γκολ, όταν ο Λουκάκου πήρε το ριμπάουντ, σκοράροντας εξ επαφής για το 2-0. Και οι δύο πλευρές ανέβασαν τον ρυθμό τους δημιουργώντας ευκαιρίες, αλλά το Βέλγιο ήταν αυτό που κατάφερε να σκοράρει για τρίτη φορά. Στο 90+2’, ο Μέρτενς περασε την μπάλα στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος από την άκρη της περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, κάνοντας το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ρωσία-Κύπρος 1-0

Στο Στάδιο Νίζνι Νόβγκοροντ, η Ρωσία φιλοξένησε την Κύπρο

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επιχείρησαν να ανοίξουν το σκορ, χωρίς κα΄ποιο αποτέλεσμα. λίγο πριν το ημίχρονο, η Ρωσία κατάφερε να βρει στόχο στο 39’, όταν Κουντριάσοβ πάσαρε στον Ιονόβ, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Παρά τις ευκαιρίες και τις αλλαγές των προπονητών, το 1-0 έμεινε ως το τέλος.