Μια ακόμη ήττα για την Ελλάδα

Για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020 η μουδιασμένη  Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε με 2-3 από την Αρμενία στο ΟΑΚΑ.

Σε τρεις ημέρες η Ελλάδα γνώρισε μία ακομη ήττα, αυτή την φορά από  Αρμενία γνωρίζοντας δεύτερη συνεχή εντός έδρας ήττα και «κατρακύλησε» στην τέταρτη θέση του 10ου ομίλου, παραμένοντας στους 4 βαθμούς.

Tα τέρματα για την εθνική πέτυχαν οι (54΄) Ζέκα, (87΄) Φορτούνης, ενώ για την Αρμενία οι (8΄) Καραπετιάν, (33΄) Γκαζαριάν και (74΄) Μπαρσεγκιάν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδος δεν μπήκε καλά κάνοντας αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να δώσει χώρους και κατοχή στην Αρμενία. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 2΄με τον Μπαρσαγιάν, ένα λεπτό αργότερα ο Μχιταριάν δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Βλαχοδήμο.

Στο 7΄ο Φορτούνης απάντησε με εξαιρετικό σουτ όμως ο Αράμ Αϊραπετιάν απέκρουσε εντυπωσιακά. Στην συνέχεια οι Ζέκα και Κουλούρης δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα στο 22΄ και 30΄ αντίστοιχα.

Το 0-2 το σημείωσε ο παλιός γνώριμος του Ελληνικού κοινού, από την θητεία του με τον Ολυμπιακό και την Κέρκυρα Γκαζαριάν με δυνατό σουτ στο 32΄.  Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτη στο 49΄με την άστοχη κεφαλιά του Μασούρα,  δυο λεπτά αργότερα ο Κούτρης απείλησε με κεραυνό, αλλά  ο τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του. Η εθνική που ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη μείωσε με την βολίδα του Ζέκα στο 54΄. Στο 64΄η «γαλανόλευκη» είχε σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Κουλούρη, έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Αρμένιο πορτιέρο να αποκρούει.

Στην συνέχεια του αγώνα αν και προσπάθησε η Εθνική να πετύχει γκολ δεν τα κατάφερε καθως οι Αρμένιοι έδειχναν να έχουν συνοχή στο παιχνίδι τους . Στο 72΄ η ομάδα του Γκιουλμπουντάγιαντς απείλησε με τον Μιχιταριάν αλλά ο Βλαχοδήμος πρόλαβε και μπλόκαρε. Στο 74΄η Αρμενία έκανε το 1-3 με τον Μπαρσεγιαν, καθως πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Μιχιταριάν.  Στο 77΄ η Εθνική μένει με δέκα παίκτες λόγο τραυματισμού του Σιώπη.

Στο 87΄ η Ελλάδα μείωσε σε 2-3 με δράστη τον Φορτούνη, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νίκησε τον Αϊραπετιάν. Μετά το γκολ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Κολοβό να στέκεται άτυχος.  Το 2-3 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι προτελευταία θέση.

Κίτρινες: 19′ Πέλκας, 29′ Μκρτσιάν, 69′ Καραπετιάν, 73′ Ζέκα, 76′ Παπασταθόπουλος, 81′ Μασούρας, 94′ Μπαμπαγιάν

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Κούτρης, Μαυρίας (17′ Κώτσιρας), Ζέκα, Σάμαρης (75′ Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (68′ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Γκιουλμπουνταχιάντς): Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγοριάν Α., Μκρτσιάν (55′ Χοφπεσιάν), Γκαζαριάν (83′ Αβετισιάν), Μπαρσεγκιάν, Χοφνανισιάν Α., Μιχιταριάν, Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν (70′ Μπαμπαγιάν), Ισκανιάν.