Με ανατροπή η Λεβερκούζεν, ισοπαλία στο Βερολίνο

Η Λεβερκούζεν πέτυχε την ανατροπή και έφυγε με το διπλό επί της Φράιμπουργκ, ενώ Χέρτα και Βόλφσμπουργκ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Στην 6η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν επικράτησε στην έδρα την Φράιμπουργκ με σκορ 2-4, ενώ Χέρτα και Βόλφσμπουργκ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Φράιμπουργκ- Λεβερκούζεν 2-4

Η Λεβερκούζεν “πέρασε” από την έδρα της Φράιμπουργκ με 2-4, παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους.

Στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Λούκας Χόλερ και στο 21′ λίγο έλειψε να αποβληθεί ο Σβέν Μπέντερ για ένα σκληρό μαρκάρισμα που έκανε αλλά τον “έσωσε” το VAR.

Η Λεβερκούζεν όμως συνήλθε γρήγορα, στο 29′ ο Αλάριο ισοφάρισε και στο 45′, ο ίδιος παίκτης σκόραρε για δεύτερη φορά, για το 1-2. Ο Αμίρι στο 64′ πέτυχε το τρίτο τέρμα τον φιλοξενούμενων, αλλά στο 72′ ο Πέτερσεν ξαναέβαλε τους γηπεδούχους στο ματς κάνοντας το 2-3.

Την ήττα της Φράιμπουργκ “κλείδωσε” το γκολ του Τζόναθαν Ταχ, στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Φράιμπουργκ: Μίλερ, Κούμπερ (63′ Πέτερσεν), Λιένχαρτ, Χέιντζ, Γκούντερ, Σκμίντ, Σανταμαρία, Χόφλερ, Γκρίφο (79′ Κουόν Τζάνγκ-Χουν), Σάλαϊ (79′ Τζεόνγκ Γου-Γιεόνγκ), Χόλερ (79′ Ντεμίτροβιτς)

Λεβερκούζεν: Χράντετσκι, Λαρς Μπέντερ, Σβέν Μπέντερ, Ταπσόμπα, Σίνκγκράβεν, Βίρτζ, Μπαουμγκρτλίνγκερ (76′ Ντέρμιμπαϊ), Αμίρι, Μπέιλι, Ντιαμπί (79′ Μπελεράμπι), Αλάριο (89′ Παλάσιος)

Χέρτα- Βόλφσμπουργκ 1-1

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου η γηπεδούχος Χέρτα αναδείχτηκε ισόπαλη με τη Βόλφσμπουργκ με σκορ 1-1.

Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ελάχιστες ήταν εντός στόχου. Το σκορ άνοιξε ο Κούνια για τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Λουντεμπάκιο και λίγα λεπτά αργότερα στο 20′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έριξαν ταχύτητα και αρκέστηκαν στην ισοπαλία, αφού καμία δεν είχε διάθεση να ρισκάρει. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-1.

Χέρτα: Σβόλοβ, Πέκαρικ, Μπογιάτα, Αλντερέτ, Μίτελστεντ (74′ Πλάτενχαρντ), Σταρκ, Ντάριντα, Τουζάρ (57′ Γκεντουζί), Κούνια, Λουκεμπάκιο (74′ Ντιλρόσουν), Κόρδοβα (82′ Πιότεκ)

Βόλφσμπουργκ: Κάστεελς, Μπακού, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν (86′ Κλάους), Σλάγκερ, Μπρέκαλο (66′ Ζοάο Βίκτορ), Γκέραρντ, Στέφεν, Φίλιπ (65′ Μεχμέντι), Βέγχορστ (90+3′ Μπιάλεκ)