Με “χρυσή” αλλαγή τον Μπέιλ πήρε τους τρεις βαθμούς η Τότεναμ

Η πρώτη επαφή του Γκάρεθ Μπέιλ με τη μπάλα, έδωσε το τρίποντο στην Τότεναμ και τους ανέβασε στην 2η θέση της Πρέμιερ Λιγκ

Η Τότεναμ επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον στο Tottenham Hotspur Stadium, για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Η ομάδα του Λονδίνου πέρασε μπροστά στο σκoρ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν. Η Μπράιτον βρήκε την απάντηση στο 56′ λεπτό με το γκολ του Λάμπτεϊ, όμως η χρυσή αλλαγή του Μουρίνιο, Γκάρεθ Μπέιλ, έδωσε τη νίκη στα ”Σπιρούνια”. Ο Ουαλός, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υποδειγματική κεφαλιά, πραγματοποιώντας και την πρώτη του επαφή με την μπάλα στον αγώνα.

Πλέον οι “πετεινοί” είναι στην 2η θέση της βαθμολογίας με 14β, με τους φιλοξενούμενους να είναι στην 16η θέση με 5β.

Στο πρώτο ημίχρονο, μόνο η φάση του 11ου λεπτού έκανε αίσθηση. Ο Άνταμ Λαλάνα έκανε ένα σκληρό τάκλιν εντός της μεγάλης περιοχής, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι στην Τότεναμ. Ο Χάρι Κέιν εκτέλεσε τον Σάντσεθ από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερη δράση.

Στο 67’ λεπτό η Τότεναμ έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 με το σουτ του Λαμέλα, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 71’ λεπτό είχαν ακόμα ένα δοκάρι οι γηπεδούχοι. Ο Κέιν έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 73’ λεπτό, η χρυσή αλλαγή του ΜουρίνιοΓκάρεθ Μπέιλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.

Κίτρινες: ΡεγκιλόνΝτομπελέΜπερν

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Σισοκό, Χόιμπιεργκ, Λαμέλα (Μπέιλ 70’), Ντομπελέ (Λο Σέλσο 64’), Σον (Ντέιβις 85’), Κέιν

Μπράιτον (Πότερ): Σάντσεθ, Μπερν, Φέλτμαν, Ουέμπιστερ, Μαρκ (Μπερνάρντο 65’), Μπισουμά, Ουάιτ, Λάμπτεϊ (Μακ Άλιστερ 79’), Λαλάνα, Γκρος, Τροσάρ (Γουέλμπεκ 74’)