Mε ανατροπή στο τέλος η Σαουθάμπτον επί της Μπράιτον

Η Σαουθάμπτον κατάφερε και έφερε “τούμπα” το παιχνίδι και έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την έδρα της Μπράιτον.

Στο αγώνα που έριξε την αυλαία της 11η αγωνιστικής της Premier League, η Σαουθάμπτον πήρε τη νίκη με 1-2 στο  Άμεξ Στάντιουμ απέναντι στη Μπράιτον.

Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 26′ με πέναλτι του Γκρος, αρχικά ισοφάρισαν με τον Βέστεργκαρντ  στο 45′ και γύρισαν το παιχνίδι με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ίνγκς στο 82ο λεπτό.

Οι “Άγιοι” βρίσκονται πλέον στην 5η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πότερ στην 16η με 10.

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γουέλμπεκ, που όταν η μπάλα έφτασε σε αυτόν στην μικρή περιοχή, δεν κατάφερε να νικήσει εξ επαφής τον ΜακΚάρθι.

Η επόμενη αξιόλογη φάση έγινε στο 26′, όταν η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Γουόρντ-Πράουζ, που εκτέλεσε εύστοχα ο Γκρος και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, κάνοντας το 1-0.

Ο ρυθμός έπεσε και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα πήγαιναν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αλλά στο 45′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ, ο Βέστεργκαρντ έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για το 1-1.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, έγινε στο 60ο λεπτό όταν ο Γουόλκοτ έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η προσπάθειά του κατέληξε λίγο έξω από δεξί δοκάρι.

Μετά από αρκετά λεπτά χωρίς τίποτα ενδιαφέρον, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 74′, όταν ο Ρέντμοντ έγινε αποδέκτης σε καλό σημείο και σούταρε, όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 81′ η Σαουθάμπτον έκανε την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνι Ίνγκς, που υποδείχτηκε έπειτα από υπόδειξη του VAR, κάνοντας το 1-2.

Στο 84′ από καλό σημείο ο Μοπάι, μέσα στη περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 13′ Τζενέπο, 47′ Ρομέου, 56′ Ντάνκ, 81′ Γκρός, 88′ ΜακΚάρθι, 89′ Μπισούμα

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Φέλτμαν, Ντάνκ, Γουέμπστερ, Μάρτς, Μπισούμα, Γουάιτ (82′ Γιάχανμπακς), Γκρός, Λάμπτεϊ, Κόνολι (64′ Μοπάι), Γουέλμπεκ (82′ Τόσαρτ).

Σαουθάμπτον (Χάσενχουλτ): ΜακΚάρθι, Γουόλκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκαρντ, Μπερτράντ, Γουόρντ-Πράουζ, Ρομέου, Τζενέπο (46′ Ίνγκς), Άρμστρονγκ, Γουόλκοτ (69′ Ρέντμοντ) , Άνταμς.