Με απίστευτη ανατροπή η Μονακό κέρδισε την Παρί

Η Μονακό έκανε την ολική ανατροπή στο Λουί II και κέρδισε με 3-2 την Παρί Σεν Ζερμέν σε ένα ντέρμπι διαφήμιση του γαλλικού πρωταθλήματος.

H Μονακό επικράτησε με ανατροπή, με 3-2 της Παρί ΣΖ στο Λουί ΙΙ, για την 11η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Μονεγάσκοι βρέθηκαν να χάνουν 0-2 στο ημίχρονο, έχοντας γλυτώσει και από άλλα δύο γκολ τα οποία ακυρώθηκαν μετά από παρέμβαση του VAR. Με πρωταγωνιστές τους Βόλαντ και Φάμπρεγκας, οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς κάνοντας το τελικό 3-2.

Η Παρι Σεν Ζερμέν ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, με τη Μονακό να μοιάζει σαν να μην έχει βγει στο γήπεδο. Τα δύο γκολ του Εμπαπέ και η στάση της ομάδας του Κόβατς έκαναν τους φιλοξενούμενους να επαναπαυτούν. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και κατάφεραν να φέρουν εις πέρας την ολική ανατροπή.

Τα δύο γκολ του Βόλαντ και το εύστοχο πέναλτι του Φάμπρεγκας χάρισαν την νίκη στους γηπεδούχους.

Έλλειψη δράσης είχαν τα πρώτα 24 λεπτά του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να είναι συγκροτημένες.

Ο Εμπαπέ έσπασε το ρόδι στο 25′ λεπτό, κάνοντας την πρώτη φάση του αγώνα, η οποία έφερε και το 0-1. Ο Ντι Μαρία βρήκε τον Εμπαπέ στο όριο της περιοχής και ο Γάλλος επιθετικός έκανε λίγα βήματα μέσα στην περιοχή και τσίμπησε τον Μανόνε κάνοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά μετά ο Φοφανά έκανε σκληρό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής κοστολόγησε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ κάνοντας το 0-2, ύστερα από εύστοχο χτύπημα στην δεξιά γωνία του τέρματος.

Στο 39′ λεπτό η Παρί πέτυχε και 3ο γκολ με το Κιν, όμως δεν μέτρησε αφού το VAR έδειξε ότι έχει προηγηθεί οφσάιντ στη φάση.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν άσκοπα για άλλη μια φορά. Ο Εμπαπέ σημείωσε με εξαιρετικό σουτ το 3ο τέρμα της ομάδας του, αλλά και δικό του, όμως το VAR αποφάσισε ότι το γκολ πρέπει να ακυρωθεί, αφού για άλλη μια φορά υπήρξε οφσάιντ στη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πρωταγωνίστρια ήταν η Μονακό, αφού μέχρι το 66′ λεπτό είχε καταφέρει να ισοφαρίσει το εις βάρος της σκορ.

Στο 52′ λεπτό ο Βόλαντ με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Νάβας, μέσα από την περιοχή, μείωσε σε 1-2.

Στο 66′ λεπτό με πρωταγωνιστή ξανά τον Βόλαντ, ήρθε η ισοφάριση. Ο Σεσκ Φάμπρεγκας μπήκε μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Βόλαντ για να κάνει αυτός το 2-2, απέναντι σε κενή εστία.

Στο 82′ λεπτό ο Ντιαλό έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα εντός της περιοχής του Νάβας και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για την Μονακό και κίτρινη στον Ντιαλό. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Παριζιάνους, όταν οι άνθρωποι του VAR ειδοποίησαν τον διαιτητή πως το μαρκάρισμα είναι αντιαθλητικό και θα πρέπει να αποβάλει τον παίκτη. Αφού ο διαιτητής του αγώνα είδε το ριπλέι, απέβαλε τον Ντιαλό. Το πέναλτι ανέλαβε ο Σεσκ Φάμπρεγκας ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση, έκανε την ολική ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Σκόρερ : 25’+37′ Μπαπέ, 52’+66′ Βόλαντ, 84′ Φάμπρεγκας

Κίτρινες : 20′ Περέιρα, 35′ Φοφανά, 80′ Ρουίζ-Άτιλ, 87′ Φάμπρεγκας, 88′ Κιμπεμπέ

Κόκκινες : 82′ Ντιαλό

Μονακό (Κόβατς): Μανόνε, Ματσίμα, Ντισασί, Μουκιναγί, Μπαλό-Τουρέ (46′ Ενρίκε), Μάρτινς (90+5′ Ματάτζο), Τσουαμένι (90′ Φλορεντίνο), Φοφανά, Ντιοπ (90+2′ Γιόβετιτς), Βόλαντ, Ζεμπέλς (46′ Φάμπρεγκας)

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Νταγκμπά, Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά (68′ Μπάκερ), Ντι Μαρία (60′ Νεϊμάρ), Περέιρα (68′ Παρέντες), Ραφίνια (85′ Φλορέντσι), Σαράμπια, Μπαπέ (68′ Ρουίζ-Άτιλ), Κιν

Ρεν – Μπορντό 0-1

Στο άλλο παιχνίδι της Λιγκ 1, η Μπορντό έκανε την έκπληξη στο Ροαζόν Παρκ, παίρνοντας ένα διπλό ύψιστης σημασίας από τη Ρεν (0-1).

Ένα γκολ του Μπεν Αρφά στο 37′ λεπτό με υποδειγματικό πλασέ στην δεξιά γωνία του Γκομίς, ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Οι φάσεις ήταν μοιρασμένες για τις δύο πλευρές με καμία τους να μην ξεχωρίζει, αφού και οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στα τελειώματα τους.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπορντό σκαρφάλωσε στην 11η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Ρεν έχασε την ευκαιρία της να ανέβει στην δεύτερη θέση και στο -6 από την πρωταθλήτρια Γαλλίας, Παρί. Έμεινε στην 4η θέση με 18 βαθμούς.

Σκόρερ : 37′ Μπεν Αρφά

Κίτρινες : 47′ Καλού, 66′ Κουατένγκ, 69′ Τε, 71′ Τρουφέρ

Ρεν (Στεφάν) : Γκομίς, Τρουφέρ, Ντα Σίλβα, Αγκέρντ, Σοπί (59′ Τραορέ), Μπουριζό, Καμαβινγκά, Ντελ Καστιγιό (58′ Ντόκου), Τεριέ (59′ Ουνού), Τε (70′ Γκμποχό), Γκιρασί (77′ Νιανγκ)

Μπορντό (Γκασέτ) : Κοστίλ, Κουατένγκ, Μπες, Κοσιελνί, Σαμπαλί, Σάντος, Μπάσιτς, Ζερκάν (60′ Τραορέ), Μπεν Αρφά (76′ Αντλί), Καλού (59′ Ουντέν), Μάτζα (60′ Μπριάν)