Με Μπέιλ και Κέιν “καθάρισε” την Κρίσταλ Πάλας η Τότεναμ

Με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν που έδωσε δύο ασίστ στα γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ και δύο τέρματα δικά του, η Τότεναμ επικράτησε εύκολα της Κρίσταλ Πάλας.

Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας επικρατώντας με σκορ 4-1 και βρίσκεται πλέον στην 6η θέση έχοντας μαζέψει 45 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 13η με 34 βαθμούς. Σκόρερ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 25′ και στο 49′ και ο Χάρι Κέιν στο 52′ και στο 76′. Για την Κρίσταλ Πάλας είχε ισοφαρίσει ο Κριστιάν Μπεντέκε στο 45’+1′.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 6ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα ο Σον έπιασε την κεφαλιά χωρίς δύναμη που μπλόκαρε εύκολα ο Γκουαΐτα.

Αρκετά λεπτά μετά στο 25′, ο Κέιν πάτησε περιοχή έκανε γύρισμα στον Μπέιλ που σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0 της Τότεναμ.

Λίγο πριν από το ημίχρονο στο 45’+1′, ο Μιλιβόγιεβιτς έβγαλε σέντρα μέσα στην περιοχή εκεί που ο Μπεντέκε έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 της Κρίσταλ Πάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 49ο λεπτό μετά από σέντρα ακριβείας του Κέιν, ο Μπέιλ έκανε την κοντινή κεφαλιά και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 52′ ο Ντόχερτι τροφοδότησε τον Κέιν που με σουτ στην κίνηση από καλό σημείο σκόραρε για το 3-1.

Η επόμενη αξιόλογη ευκαιρία έγινε στο 69′, όταν ο Ζαχά σούταρε από μέση απόσταση αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Γιορίς.

Στο 76′ ο Σον σέντραρε και απόλυτος πρωταγωνιστής στο παιχνίδι ο Κέιν, πέτυχε με κεφαλιά το 4ο γκολ των “σπιρουνιών”.

Τίποτα άλλο δεν συνέβη από εκεί και έπειτα και το 4-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 29′ Αγιού, 35′ Κέιχιλ, 48′ Ρίντεβαλντ, 90′ Ντόχερτι

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ρεγκιλόν, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντόχερτι, Χόιμπιεργκ, Γουίνκς (70′ Σισοκό), Σον, Λούκας Μόουρα, Μπέιλ (70′ Λαμέλα), Κέιν (80′ Κάρλος Βινίσιους).

Κρίσταλ Πάλας (Χότζον): Γκουαΐτα, Γουάρντ, Κουγιάτε, Κέιχιλ, Βαν Άανχολτ, Ρίντεβαλντ, Έζε (46′ Ζαχά), Μιλιβόγιεβιτς, Τάουνσεντ (65′ Σλουπ), Μπεντέκε (74′ Ματετά), Αγιού.