Με το δεξί στο 2021 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ποδαρικό στην Πρέμιερ Λιγκ για το νέο έτος με το δεξί έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοβαθμεί στην κορυφή με τη Λίβερπουλ.

Με νίκη ολοκληρώθηκε το δεύτερο παιχνίδι της Premier League για το 2021 ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Άστον Βίλα στο Ολντ Τράφορντ με τους “κόκκινους διαβόλους” να επικρατούν 2-1. Με αυτή τη νίκη η Μάντσεστερ έκανα ποδαρικο με το δεξί και πάτησε κορυφή με 33 βαθμούς, ισοβαθμεί πλέον με την Λίβερπουλ.

Χωρίς τον Έντισον Καβάνι αγωνίστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς η αγγλική ομοσπονδία τιμώρησε τον Ουρουγουανό, με αποκλεισμό τριών αγώνων για το ρατσιστικό ποστάρισμά του μετά τη νίκη επί της Σαουθάμπτον.

Με κεφαλιά του Μαρσιάλ από το ύψος της μικρής περιοχής η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γουάν-Μπιζάκα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Μινγκς δεν κατάφερε να διώξει με αποτέλεσμα ο Μαρσιάλ με το κεφάλι να γράψει το 1-0.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Άστον Βίλα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Τραορέ (1-1). Ο… ξεχασμένος Γκρίλις πέρασε την σέντρα στον σκόρερ των Βίλανας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” βρήκαν σε χρόνο-ρεκόρ το νέο προβάδισμα, από το πέναλτι που κέρδισε ο Πολ Πογκμπά σε μαρκάρισμα του Ντάγκλας Λουίς. Ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή σε συνεννόηση με το VAR προκάλεσε μεγάλη συζήτηση, μια και ο Γάλλος χαφ στο replay φαίνεται πως κάνει επαφή με το δικό του πόδι και προσγειώνεται στο έδαφος.

Παρ’ όλα αυτά, ο γνωστός άγνωστος  Μπρούνο Φερνάντες πρόσθεσε άλλο ένα τέρμα, φτάνοντας τα 19 γκολ μετά από μόλις 30 παιχνίδια με την ομάδα του Μάντσεστερ. Μοναδικός στην ιστορία του κλαμπ με περισσότερα ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ (22).

Στο 77ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε ένα όμορφο σουτ, με τον Μαρτίνες να απομακρύνει και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Η Άστον Βίλα δεν το έβαλε κάτω, όμως δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο 90+3′ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ντε Χέα να απομακρύνει με δυσκολία ένα μακρινό σουτ του Κας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, Πογκμπά, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντες, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Λουίς, Τραορέ, Γκρίλις, Ελ Γκαζί, Γουότκινς