Με το δεξί στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπαρτσελόνα

Σε εύκολο βράδυ μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα το παιχνίδι με την Φερεντσβάρος.

Στο πρώτο της παιχνίδι στον όμιλο η Μπαρτσελόνα νίκησε με ευκολία την “σταχτοπούτα” του Τσάμπιονς Λιγκ Φερεντσβάρος με 5-1 στο Καμπ Νου.

Τα τέρματα για τους Καταλανους πέτυχαν οι Μέσι, Φατί, Κουτίνιο, Πεδρι και Ντεμπελέ, ενώ για τους Ούγγρους ειχε μειώσει προσωρινά με πέναλτι ο Καρατίν. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι γηπεδούχοι με την αποβολη του Πικέ απο το 68′.

Οι “Μπλαουγκράνα” άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντίνος κέρδισε το πέναλτι από το άγαρμπο μαρκάρισμα του Κοβάσεβιτς και νίκησε τον Ντιμπούς.

Το 2-0 έγινε με τον Ανσού Φατί στο 42′ που συνεργάστηκε με τον Ντε Γιονγκ και εκτέλεσε εξαιρετικά, μετά τη λόμπα του Ολλανδού.

Ο Κουτίνιο έδωσε αέρα τριών τερμάτων στη Μπαρτσελόνα, ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και πλασέ του Βραζιλιάνου στο 52ο λεπτό.

Η Φερεντσβάρος όμως δεν τα παράτησε και κέρδισε πέναλτι και αποβολή στο 68′ και έβαλε το γκολ της τιμής με τον Καρατίν.

Όμως αν και έπαιζε με δέκα, η Μπάρτσα δεν σταμάτησε και ακόμα ένας νεαρός βρήκε τέρμα. Αυτή τη φορά ήταν ο Πέδρι που με πλασέ έκανε το 4-1 στο 82′.

Ενώ ο αναγεννημένος Ουσμάν Ντεμπελέ έγραψε το τελικό 5-1 με όμορφο τελείωμα, ύστερα από πάσα του Μέσι στο 89′.

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο (62′ Ζούνιορ Φίρπο), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Ντε Γιονγκ, Πιάνιτς (76′ Μπουσκέτς), Τρινκάο (62′ Ντεμπελέ), Κοουτίνιο (70′ Αραούχο), Φατί (62′ Πέδρι), Μέσι.

Φερεντσβάρος: Ντιμπούς, Μπότκα (77′ Λόβρεντσιτς), Μπλάζιτς, Κοβάτσεβιτς, Τσίβιτς (63′ Χάιστερ), Καράτιν, Λαϊντουνί (63′ Σομάλια), Ζούμπκοφ (71′ Μακ), Σίγκερ, Ισαέλ, Τσολ Νγκεν (71′ Μπολί).